17 lat w Unii Europejskiej. Zrealizowaliśmy już inwestycje za 9 miliardów złotych!

1 maja mija 17 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dzięki wsparciu UE w Łodzi zrealizowano projekty o łącznej wartości 9 miliardów złotych.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska -  fot. UMŁ
- Niebawem oddamy do użytkowania odnowione osiedle Księży Młyn, odmienioną całkowicie ulicę Włókienniczą, Wschodnią czy Rewolucji 1905 roku - mówi o łódzkich inwestycjach realizowanych z unijnym wsparciem prezydent Hanna Zdanowska. , fot. UMŁ

Drodzy łodzianie,

17 lat temu Polacy zdecydowali o akcesji naszego kraju do Unii Europejskiej. Przyjęliśmy wiążące się z tym idee i wartości, dodając własne historyczne dziedzictwo i ponadtysiącletnią tradycję państwa polskiego.

Dzięki obecności w Unii Europejskiej, nasz kraj zmienił się diametralnie. Dotyczy to także Łodzi. Pokonaliśmy stereotypy, które dotychczas nam ciążyły, a miasto weszło na ścieżkę rozwoju.

Przez 17 lat podpisaliśmy ponad 470 umów na realizację różnego typu projektów o łącznej wartości 9 miliardów złotych. Prawie 5 miliardów złotych z tej kwoty stanowi unijne dofinansowanie. Wykorzystaliśmy i wciąż zabiegamy o fundusze przeznaczone na inwestycje w transport i komunikację, rewitalizację i ochronę środowiska, kulturę oraz infrastrukturę społeczną.

Udało nam się zbudować, m.in. kompleks EC1, Bionanopark, Atlas Arenę, Trasę Górną i WZ czy budynek Biblioteki Miejskiej przy ul. Tuwima 46. To tylko przykłady wykorzystania środków unijnych. Znajdziemy je na każdym osiedlu, w każdej dzielnicy.

Obecnie realizujemy największy w Polsce projekt rewitalizacji, by przywrócić Łodzi jej postindustrialne przestrzenie, piękne kamienice, pałace i fabryki, które dziś zyskują nowe funkcje.

Niebawem oddamy do użytkowania odnowione osiedle Księży Młyn, odmienioną całkowicie ulicę Włókienniczą, Wschodnią czy Rewolucji 1905 roku. Ruszyliśmy także z rewitalizacją społeczną, dzięki której wspieramy aktywizację zawodową, edukację oraz tak potrzebne w dzisiejszej dobie usługi socjalne i zdrowotne.

Ta wielka przemiana Łodzi nie udałaby się w tym czasie bez unijnego wsparcia i za to dziękujemy całej europejskiej wspólnocie, której częścią jesteśmy od 17 lat.

Hanna Zdanowska
Prezydent Miasta Łodzi


Po wejściu Polski do Unii Europejskiej fundusze strukturalne, jako podstawowe instrumenty polityki UE wspierały władze samorządowe w rozwiązaniu ich najważniejszych problemów rozwojowych. Łódź korzystała z funduszy unijnych jeszcze na etapie przedakcesyjnym w latach 2001-2003. W okresie 2004-2020 miasto nasze miasto zrealizowało i realizuje projekty współfinansowanie ze środków unijnych w tym, w ramach Funduszu Spójności (FS), Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz Europejskiego Funduszu Spójności (EFS).

W trakcie obecności Polski w Unii Europejskiej Łódź podpisała już ponad 470 umów na projekty o wartości 9 miliardów złotych. Blisko 5 miliardów złotych z tej kwoty to unijne dofinansowanie. Najwięcej inwestycji w naszym mieście zrealizowanych zostało z obszaru transportu i komunikacji, ochrony środowiska i szeroko pojętej infrastruktury społecznej. Prawie ćwierć miliarda złotych to pieniądze zainwestowane w obszarze kultury, z czego większość w perspektywie unijnej 2014-2020.

Główne obszary wsparcia:

  • Transport: 29 projektów na kwotę 4 256 mln PLN (z czego UE 2 668 mln PLN)
  • Ochrona środowiska: 28 projektów na kwotę 2 173 mln PLN (z czego UE 1 079 mln PLN)
  • Rewitalizacja: 19 projektów na kwotę  1 494 mln PLN (z czego UE 505 mln PLN)
  • Kultura: 17 projektów na kwotę 250 mln PLN (z czego UE 149 mln PLN)
  • Infrastruktura społeczna: 378 projektów na kwotę 881 mln PLN (z czego UE 516 mln PLN)

Łącznie: 9 054 mln PLN.

W trakcie oceny znajdują się jeszcze 2 projekty transportowe o łącznej wartości ponad 195 mln PLN, z czego planowane dofinansowanie to 124 mln PLN.

Do końca bieżącej perspektywy 2014-2020 miasto planuje jeszcze aplikować o 62 mln PLN, na realizację projektu o łącznej wartości 128 mln PLN.

Dla Łodzi globalnie wartość projektów zrealizowanych na terenie miasta i poziom dofinansowania są wyższe niż wymienione wyżej, z uwagi na fakt, że nie w każdym przypadku gmina była beneficjentem, np. przy budowie dworca Fabrycznego, czy budowie ŁKA. Wiele projektów zrealizowały w Łodzi także instytucje kultury (Muzeum Sztuki) czy uczelnie (ASP, UŁ, PŁ).

W kolejnej perspektywie 2021-2027 strategiczne potrzeby Łodzi to 6,2 mld PLN.

Zobacz również:

Zielona 6

Znikają rusztowania z odnawianej kamienicy przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Od kilku dni można podziwiać piękno kamienicy przy Zielonej 6. Część tej niezwykłej elewacji jest... więcej

Prace na ulicy Drewnowskiej

Trwają intensywne prace na terenie całej Łodzi – Łódzka Spółka Infrastrukturalna kładzie sieć wodno-kanalizacyjną

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Łódzka Spółka Infrastrukturalna prowadzi intensywne prace w całej Łodzi. Jeszcze przed wakacjami... więcej

Ulica Traktorowa

Łódź Buduje. Osiem firm chce przebudować ulicę Traktorową

Małgorzata Loeffler / ZIM

Ostatnie tygodnie obfitują w otwarcia ofert na realizację kluczowych miejskich inwestycji w Łodzi.... więcej

Ulica Frezjowa na osiedlu Mileszki już przejezdna po remoncie

ŁSI

1 kwietnia zakończono prace na ulicy Frezjowej na osiedlu Mileszki. więcej

przyłączSIĘ -  Archiwum UMŁ

Wystarczy jeden formularz, a resztą zajmą się pracownicy Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej

Mariusz Łysio / ŁSI

Bez zbędnej biurokracji, dokumentów, uzupełniania papierów i załatwiania spraw w kilku urzędach –... więcej