Łódzka Spółka Infrastrukturalna

188. rocznica urodzin Izraela Poznańskiego

Oprowadzania po wnętrzach Pałacu Rodziny Poznańskich, wykłady, koncerty oraz gra dla najmłodszych. W piątek w Muzeum Miasta Łodzi rozpoczną się obchody 188. rocznicy urodzin Izraela Kalmanowicza Poznańskiego – króla bawełny oraz twórcy jednego z większych przedsiębiorstw bawełnianych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Muzeum Miasta
Chociaż Izrael Kalmanowicz Poznański urodził się dokładnie 25 sierpnia 1833, to w tym roku obchody 188. rocznicy urodzin, które potrwają trzy dni rozpoczną się już w piątek od cyklu „Pałac na piątek” – oprowadzaniem po wnętrzach największej fabrykanckiej rezydencji w Europie.

Muzeum przygotowało z tej okazji wydarzenia, przybliżające postać fabrykanta i jego życie na tle epoki oraz odsłaniające różne kulisy jego działalności.

- mamy nadzieję, że przygotowana przez nas oferta zachęci do odwiedzenia naszego muzeum i łodzianie oraz turyści będą chcieli jeszcze lepiej poznać sylwetkę Izraela Poznańskiego. Fabrykant w  Łodzi zbudował prawdziwe imperium włókiennicze, na które składały się m.in.: pałac z ogrodem, osiedle mieszkalne dla pracowników oraz szkoła, szpital, straż pożarna czy sklepy.mówi Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi

Chociaż Izrael Kalmanowicz Poznański urodził się dokładnie 25 sierpnia 1833, to w tym roku obchody 188. rocznicy urodzin, które potrwają trzy dni rozpoczną się już w piątek od cyklu „Pałac na piątek” – oprowadzaniem po wnętrzach największej fabrykanckiej rezydencji w Europie. Na sobotę zaplanowano wykład wraz z oprowadzaniem po wnętrzach pałacu, prezentujący w jaki sposób i w jakim czasie wnętrza przy ul. Ogrodowej były zmieniane i przebudowywane oraz co z oryginalnego wystroju rezydencji zachowało się do dziś. W niedzielę natomiast w Sali Lustrzanej odbędą się koncerty kameralne wraz z oprowadzaniem po wybranych ekspozycjach pałacowych. Dodatkowo w dniach 21-25 sierpnia 2021 r. (sobota-środa) w kasie Muzeum Miasta Łodzi, w godzinach otwarcia muzeum dla zwiedzających, będzie dostępna do pobrania specjalna karta z grą dla najmłodszych, która pozwoli aktywnie i rodzinnie spędzić wolny czas przemierzając ekspozycje i wystawy.

Na najbliższe dwa weekendy (21 i 22 sierpnia oraz 28 i 29 sierpnia) otwarte zostanie także Muzeum Kanału „Dętka” – pracownicy opowiadać będą o historii obiektu, łódzkiej kanalizacji i rozwoju urbanistycznym Nowego Rynku, czyli Placu Wolności. “Dętka” będzie czynna w godzinach: 11:00 - 19:00. Bilety są do kupienia w siedzibie głównej Muzeum Miasta Łodzi na ul. Ogrodowej 15. Kasa biletowa będzie czynna do godziny 18:00. 

PROGRAM WYDARZEŃ:

20 sierpnia 2021 r. (piątek), godz. 17:00

„Pałac na piątek” – cykl wakacyjnych oprowadzań po wnętrzach Pałacu Izraela Poznańskiego

Bilety: 18 zł /os. (bilet normalny),  12 zł/os. (bilet ulgowy)

21 sierpnia 2021 r. (sobota), godz. 14:00

Wykład wraz z oprowadzaniem po wnętrzach pałacu, prezentujące w jaki sposób i w jakim czasie wnętrza pałacu przy ul. Ogrodowej były zmieniane i przebudowywane oraz co z oryginalnego wystroju rezydencji zachowało się do dziś.

Bilety: 10 zł/ os. (bilet normalny), 5 zł/ os. (bilet ulgowy)

22 sierpnia 2021 r. (niedziela), godz. 12:00

Koncert kameralny w ramach obchodów Urodzin Izraela Poznańskiego wraz z oprowadzaniem po wybranych ekspozycjach pałacowych.

Bilety: 10 zł/ os. (bilet normalny), 5 zł/ os. (bilet ulgowy)

22 sierpnia 2021 r.(niedziela), godz. 14:00

„W muzycznym salonie Pałacu Izraela Poznańskiego” – oprowadzanie po wybranych ekspozycjach pałacowych urozmaicone koncertem - wydarzenie w ramach cyklu “Łódź jest parkiem”

Bilety: 10 zł/ os. (bilet normalny), 5 zł/ os. (bilet ulgowy)

Na wszystkie powyższe wydarzenia obowiązują zapisy: 692 926 319, 42 307 13 82, edukacja@muzeum-lodz.pl (limit miejsc zgodny z obowiązującymi obostrzeniami).

Zobacz również:

Ulica Kolumny z nową nawierzchnią

Agnieszka Rutkowska / BRP

Kończą się prace Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej na ulicy Kolumny. Trwa wylewanie asfaltu. Koszt... więcej

Zielona 6 - prace remontowe -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Łódź rewitalizacja. Rozpoczęło się malowanie zabytkowych sztukaterii w kamienicy na ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / BRP

W kamienicy przy ul. Zielonej 6 sukcesywnie odrestaurowywane są polichromie i trwa montaż... więcej

Zielona 6

Znikają rusztowania z odnawianej kamienicy przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Od kilku dni można podziwiać piękno kamienicy przy Zielonej 6. Część tej niezwykłej elewacji jest... więcej

Prace na ulicy Drewnowskiej

Trwają intensywne prace na terenie całej Łodzi – Łódzka Spółka Infrastrukturalna kładzie sieć wodno-kanalizacyjną

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Łódzka Spółka Infrastrukturalna prowadzi intensywne prace w całej Łodzi. Jeszcze przed wakacjami... więcej

Ulica Traktorowa

Łódź Buduje. Osiem firm chce przebudować ulicę Traktorową

Małgorzata Loeffler / ZIM

Ostatnie tygodnie obfitują w otwarcia ofert na realizację kluczowych miejskich inwestycji w Łodzi.... więcej