Łódzka Spółka Infrastrukturalna

79. rocznica powstania w getcie warszawskim i 100. rocznica urodzin Aliny Margolis-Edelman

W 100. rocznicę urodzin Aliny Margolis-Edelman, oraz 79 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, w sposób szczególny uczciło te istotne dla historii Żydów w Polsce daty. W Parku Ocalałych, z udziałem rodziny, przyjaciół i łodzian posadzono drzewko pamięci dedykowane Pani Alinie.

Żonkile pod dębem Marka Edelmana będące symbolem pamięci (fot. Patryk Wacławiak)

19 kwietnia 1943 roku z rozkazu Heinricha Himmlera, hitlerowcy rozpoczęli akcję likwidacji getta warszawskiego. Tego dnia wybuchło powstanie, skierowane przeciwko ludobójstwu na ludności żydowskiej getta. Upamiętnienie tych tragicznych wydarzeń, pokrywa się z 100. rocznicą urodzin Aliny Margolis-Edelman.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele UMŁ, harcerstwa, osoby związane z Centrum Dialogu, bliscy i przyjaciele rodziny, oraz łodzianie, a także na specjalne zaproszenie z Francji przejechali Aleksander i Anna – syn i córka Państwa Edelmanów. Wiceprezydent Miasta Łodzi Adam Pustelnik wręczył Annie i Aleksandrowi Edelmanom certyfikat drzewka pamięci w Parku Ocalałych.

Znając osiągnięcia Pani Aliny dochodzę do wniosku, że jest taka specyficzna kategoria ludzi. Nie potrafię jej nazwać, ale są to ludzie, którzy niezależnie gdzie się pojawią, zawsze rozwiną coś niezwykłego. Są to ludzie z pewną iskrą bożą (…), niezależnie od okoliczności, zawsze stworzą coś wyjątkowego. I tak właśnie jest z Panią Aliną. Niezależnie od tego gdzie się pojawiła, zawsze tworzyła coś fantastycznego – inicjatywy, instytucje, które czyniły dobro, napełniały serca ludzi nadzieją – najczęściej w trudnych okolicznościach. W chwili obecnej mogę tylko powiedzieć, że jestem niezmiernie dumny, iż mogę reprezentować miasto, z którym Alina i Marek Edelmanowie byli związani – powiedział podczas uroczystości wiceprezydent Adam Pustelnik.

Następnie w audytorium Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, odbył się kameralny koncert, poprzedzony wspominkami o Pani Alinie. Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski przypomniał, że rok 2022 został uchwalony przez radę jako rok Aliny Margolis-Edelman.

Jak co roku, pamięć poległych w getcie warszawskim uczczono rozdając gościom żonkile, będące symbolem pamięci. W duchu przekonań Aliny Margolis-Edelman wydarzeniu towarzyszyła w tym roku akcja zbiórki pieniędzy na sprzęt medyczny i leki dla Ukrainy.

Alina Margolis-Edelman była lekarką i działaczką społeczną wyczuloną na los dzieci. Niezwykłą osobą, która może stanowić wzór dla nas także dziś, sto lat po jej urodzinach. Pochodziła z rodziny zaangażowanych społecznie lekarzy. W czasie II wojny światowej, w warszawskim getcie uczyła się w Żydowskiej Szkole Pielęgniarek, a podczas powstania, jako sanitariuszka ratowała m.in. swojego przyszłego męża Marka Edelmana.

Po wojnie ukończyła w Łodzi studia medyczne i została lekarzem pediatrą. Było to jej prawdziwe powołanie. Miała niezwykłe serce do dzieci. Jej mali pacjenci przywiązywali się do niej, niejednokrotnie nazywając mamą.  Przyczyniła się do powstania w naszym mieście oraz Rabce ośrodków zdrowia dla dzieci. Po wydarzeniach w marcu 1968 roku wyjechała do Francji. Już nigdy nie wróciła na stałe do kraju. Angażowała się w działalność organizacji Lekarze Bez granic, a także miała udział w powołaniu organizacji Lekarze Świata. Pracowała na morzu, na statkach-szpitalach ratujących z wody tzw. boat people (uciekinierów z komunistycznego Wietnamu). Pomagała również potrzebującym w Salwadorze, Czadzie i Afganistanie. W czasie wojny w Bośni i Hercegowinie współtworzyła m.in. ośrodek wsparcia dla ofiar gwałtów.

W latach 80. była wśród założycieli francusko-polskiego stowarzyszenia SOS Aide aux Malades Polonais (Pomoc Chorym w Polsce), które zajmowało się leczeniem za granicą osób z Polski. W stanie wojennym organizowała leki i pomoc dla potrzebujących. W 1991 r. przyjechała do Polski założyć fundację Dzieci Niczyje (dziś Dajemy Dzieciom Siłę) zajmującą się problemem przemocy wobec dzieci.

Alina zmarła w Paryżu w 2008 roku. W Łodzi przy ul. Jaracza powstał skwer nazwany jej imieniem. Od 2011 roku osobom zasłużonym w działalności na rzecz pomocy dzieciom przyznawana jest Nagroda im. Aliny Margolis-Edelman.

Rok 2022, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej Łodzi z grudnia 2021 roku oraz z inicjatywy Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, został ogłoszony Rokiem Aliny Margolis-Edelman. Centrum Dialogu zaplanowało szereg wydarzeń, które upamiętnią postać wybitnej lekarki. Wśród nich przewidziane są wystawy, spotkania, pokazy filmów i powstanie muralu.

Zobacz również:

Wnętrze kamienicy przy Zielonej 6. -  Wnętrze kamienicy przy Zielonej 6.

Kamienica przy Zielonej 6 to idealne miejsce na biznes. Cała jest już wynajęta! [ZDJĘCIA]

(pj)

Po niespełna roku od zakończenia wielkiego remontu kamienicy przy ul. Zielonej 6 i oddania jej do... więcej

Prace ziemne przy budowie kanalizacji sanitarnej w Łagiewnikach. -  Prace ziemne przy budowie kanalizacji sanitarnej w Łagiewnikach.

70 mln złotych na budowę kanalizacji w Łagiewnikach. ŁSI prowadzi pierwszy etap prac

red

Czteroetapowa inwestycja realizowana przez Łódzką Spółkę Infrastrukturalną o wartości blisko 70 mln... więcej

Helenówek -  fot. Brajter

ŁSI skończyła budowę kanalizacji na Helenówku. Nowy wodociąg i odtworzone nawierzchnie

red/ ŁÓDŹ.PL

29 mln zł, ponad 6,5 km sieci kanalizacyjnej, 331 odejść do działek – miasto i Łódzka Spółka... więcej

Miasto i ŁSI wybuduje 12 km sieci wodnej i kanalizacyjnej warte 26 mln zł

ŁSI

12 kilometrów sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wybudują wspólnie miasto i Łódzka Spółka... więcej

Nowa sieć kanalizacyjna i wodociągowa - inwestycje ŁSI w 2022 r.

ŁSI

Łódzka Spółka Infrastrukturalna ogłosiła swoje plany inwestycyjne na rok 2022. Obejmują one... więcej