Łódzka Spółka Infrastrukturalna

Budowa nowej drogi podziemnej na ostatniej prostej

Inspiruje artystów. Kręcono w niej teledysk promujący „Męskie Granie”. Będzie miała 10 metrów szerokości i ponad 4 metry wysokości. Budowa nowej drogi podziemnej na ostatniej prostej. Kiedy nią pojedziemy i na jakim etapie są prace?

Budowa nowej drogi podziemnej na ostatniej prostej
Inwestycja, którą tu realizujemy jest jedną z najważniejszych nie tylko w Nowym Centrum Łodzi, ale i całym mieście.

– Inwestycja, którą tu realizujemy jest jedną z najważniejszych nie tylko w Nowym Centrum Łodzi, ale i całym mieście. Podziemna droga - ul. Hasa - połączy nowe przestrzenie inwestycyjne/biznesowe z przyjazną przestrzenią publiczną. Obsługiwać będzie parkingi i budynki powstające w Nowym Centrum Łodzi. Zapewni łatwą komunikację i umożliwi dalsze inwestycje. Idea Nowego Centrum Łodzi opierała się m.in. na tym, że podziemną drogą wygodnie i bezpiecznie dotrzemy do podziemnych parkingów, zarówno miejskiego pod rynkiem Kobro, jak i parkingów, które zrealizują inwestorzy zabudowujący tę część Łodzi. Ale równie istotne jest to, że budowa podziemnej drogi umożliwi oddanie łodzianom części miasta położonej nad drogą. Będzie to nowa przestrzeń publiczna, pełna zieleni, z fontanną, ławkami i miejscami wypoczynku – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Inwestycja jest już zrealizowana w 70% i zostanie oddana do użytku pod koniec tego roku. Podziemna ulica Hasa połączy również ul. Kilińskiego z rondem na poziomie zero przy al. Scheiblerów. Droga będzie miała ponad 500 m długości. Będzie to jednopasmowa i dwukierunkowa ulica o szerokości 10 i wysokości 4 m, położna 6 m pod poziomem gruntu.

– Przestrzenie nowej drogi podziemnej już zainspirowały twórców, – to tu kręcono teledysk promujący „Męskie Granie”. W teledysku można zobaczyć również Centrum Nauki i Techniki EC1 – zabytkową elektrownię z początku wieku. Modernistyczna architektura i przemysłowe, surowe wnętrza tworzą niezwykły klimat Łodzi uchwycony w teledysku. Łódź zachwyca również dlatego, że nieustannie się zmienia. Tworzymy nowoczesne miasto i to miejsce jest tego doskonałym przykładem. Nowoczesne, funkcjonalne i przyjazne. Już jutro (27.07) spotkam się tu z mieszkańcami i będziemy rozmawiać o trwającym procesie zmian w tej części miasta – dodaje prezydent Hanna Zdanowska.

– Budowa podziemnej drogi pod Nowym Centrum Łodzi idzie pełną parą. Prace realizowane są zgodnie z harmonogramem, a ich zakończenie jest planowane na czwarty kwartał tego roku. Wszystko wskazuje na to, że w listopadzie zakończymy tu prace, a samochody pojadą nią na przełomie 2021/2022 r. Niemal na ukończeniu jest usuwanie kolizji i przebudowa sieci. W tej chwili trwa budowa warstw drogowych wraz z odwodnieniem, układanie okładzin na ścianach tunelu, montowane są instalacje ppoż., elektryczne i teletechniczne oraz systemy wentylacyjne. Pod ziemią powstanie jezdnia dla samochodów i parking pod rynkiem, a na powierzchni stworzony zostanie woonerf, łączący teren EC1 z dworcem Łódź Fabryczna o całkowitej powierzchni 12 tys. mkw. Prace nad tunelem, wraz z mała architekturą powinniśmy zakończyć w październiku – mówi Rafał Leśniak, prezes BUDOMAL 360.

Wartość inwestycji to blisko 90 mln złotych.

Zobacz również:

Ulica Kolumny z nową nawierzchnią

Agnieszka Rutkowska / BRP

Kończą się prace Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej na ulicy Kolumny. Trwa wylewanie asfaltu. Koszt... więcej

Zielona 6 - prace remontowe -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Łódź rewitalizacja. Rozpoczęło się malowanie zabytkowych sztukaterii w kamienicy na ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / BRP

W kamienicy przy ul. Zielonej 6 sukcesywnie odrestaurowywane są polichromie i trwa montaż... więcej

Zielona 6

Znikają rusztowania z odnawianej kamienicy przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Od kilku dni można podziwiać piękno kamienicy przy Zielonej 6. Część tej niezwykłej elewacji jest... więcej

Prace na ulicy Drewnowskiej

Trwają intensywne prace na terenie całej Łodzi – Łódzka Spółka Infrastrukturalna kładzie sieć wodno-kanalizacyjną

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Łódzka Spółka Infrastrukturalna prowadzi intensywne prace w całej Łodzi. Jeszcze przed wakacjami... więcej

Ulica Traktorowa

Łódź Buduje. Osiem firm chce przebudować ulicę Traktorową

Małgorzata Loeffler / ZIM

Ostatnie tygodnie obfitują w otwarcia ofert na realizację kluczowych miejskich inwestycji w Łodzi.... więcej