Łódzka Spółka Infrastrukturalna

Budowa Trasy Górna wchodzi w trzeci etap prac. Gdzie są teraz maszyny? [ZDJĘCIA]

Budowa trzeciego etapu Trasy Górna nie zwalnia. Nowy odcinek o długości nieco ponad 7 km połączy już istniejący fragment trasy (od ul. Rzgowskiej) z węzłem Łódź Górna na autostradzie A1.

Budowa Trasy Górna -  fot. Stefan Brajter
To już trzeci etap prac nad Trasą Górna , fot. Stefan Brajter

Budowa trzeciego etapu Trasy Górna to jedna z ważniejszych inwestycji w Łodzi. Pozwoli na uruchomienie i sprawną obsługę komunikacyjną nowych obszarów inwestycyjnych o powierzchni ok. 44 ha. Obecnie na tych terenach funkcjonuje już pierwszy budynek firmy Amazon o pow. ponad 70 000 m2. Uruchomienie nowego podłączenia do autostrady pozwoli na przeniesienie całego ruchu samochodów ciężarowych z obecnego wjazdu od ul. Józefów.

 – Wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem. Kilka dni temu zakończyliśmy prace archeologiczne sondażowe, udało nam się również ukończyć roboty przy nasypie przeciążeniowym przy węźle od strony ulicy Rzgowskiej. Obecnie trwa usuwanie kolizji z istniejącą infrastrukturą – roboty melioracyjne, wodociągowe oraz budowa kolektora kanalizacji deszczowej – mówi Marcin Stępień, kierownik robót. – Wykonane zostało odhumusowanie 80% długości trasy, na ok. 20% jest już przygotowane koryto pod konstrukcję drogi. Rozpoczyna się przebudowa przepustów wzdłuż drogi serwisowej.

Jak się zmieni Trasa Górna?

Nowy odcinek o długości nieco ponad 7 km połączy już istniejący fragment trasy (od ul. Rzgowskiej) z węzłem Łódź Górna na autostradzie A1. Niemal 5 km to zadanie miasta Łódź, pozostały fragment (od granic miasta do węzła na terenach gminy Brójce) zbuduje Zarząd Dróg Wojewódzkich. Nowa droga będzie mieć po jednym pasie ruchu w każdą stronę (o szerokości 3,5 m), na czterech skrzyżowaniach z drogami lokalnymi powstaną ronda z ul. Nowe Górki, Bronisin, Brójecką i św. Rafała Kalinowskiego.

Droga dla rowerów i zieleń

Na Trasie Górna nie zabraknie też drogi dla rowerów oraz zieleni. Posadzonych zostanie blisko 3000 drzew oraz ponad 22 tysiące krzewów, w tym: dąb szypułkowy, klon pospolity, sosna górska, grab pospolity, jarząb turyngski, wierzba siwa, brzoza brodawkowata, platan klonolistny. Wśród krzewów pojawią się krzewuszka cudowna, berberys Thunbergii, róża wielokwiatowa, głóg jednoszyjkowy. Ponadto kilka tysięcy bylin i traw ozdobnych.

Wartość łódzkiej części inwestycji to 128,5 mln zł. Dofinansowanie z UE wyniosło 62,4 mln zł, z budżetu państwa 12,5 mln zł.


Projekt pn. "Budowa dojazdu do węzła na autostradzie A1 – budowa III Etapu Trasy Górna" realizowany na mocy uchwały Nr 1/22 Zarządu Województwa Łódzkiego z dnia 5 stycznia 2022 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Zobacz także

Zobacz również:

Miasto i ŁSI wybuduje 12 km sieci wodnej i kanalizacyjnej warte 26 mln zł

ŁSI

12 kilometrów sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wybudują wspólnie miasto i Łódzka Spółka... więcej

Nowa sieć kanalizacyjna i wodociągowa - inwestycje ŁSI w 2022 r.

ŁSI

Łódzka Spółka Infrastrukturalna ogłosiła swoje plany inwestycyjne na rok 2022. Obejmują one... więcej

Ulica Kolumny z nową nawierzchnią

Agnieszka Rutkowska / BRP

Kończą się prace Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej na ulicy Kolumny. Trwa wylewanie asfaltu. Koszt... więcej

Zielona 6 - prace remontowe -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Łódź rewitalizacja. Rozpoczęło się malowanie zabytkowych sztukaterii w kamienicy na ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / BRP

W kamienicy przy ul. Zielonej 6 sukcesywnie odrestaurowywane są polichromie i trwa montaż... więcej

Zielona 6

Znikają rusztowania z odnawianej kamienicy przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Od kilku dni można podziwiać piękno kamienicy przy Zielonej 6. Część tej niezwykłej elewacji jest... więcej