Łódzka Spółka Infrastrukturalna

"Było Jest Będzie", czyli współczesna malarska interpretacja historycznych bitew. Wystawa Ireneusza Rolewskiego w ASP

W Galerii OdNowa można obejrzeć wystawę dyplomową bohatera filmu dokumentalnego "Bitwa", autora doskonałej, realizowanej przez sześć lat, kopii "Bitwy pod Grunwaldem" czy „Ekstazy św. Franciszka”, która pojawiła się w filmie „Polski El Greco”.

Wystawa składa się z dwóch cyklów prac dyplomowych. Pierwszy - wykonany pod kierunkiem dr hab. Joanny Trzcińskiej prof. uczelni i asystenta dr Andrzeja Fydrycha - stanowi pięć obrazów wykonanych techniką mieszaną na płótnie. Drugi, to cykl rysunków, który powstał pod kierunkiem prof. Andrzeja Grendy i asystentki dr Gabrieli Cichowskiej.

Przy pomocy medium malarskiego chciałem przybliżyć moje wyobrażenie dotyczące ludzkiego bytu, a w tym kontekście czasu, przestrzeni i istoty światła: i tego materialnego, i irracjonalnego, związanego z duszą ludzką. Od lat interesuję się fenomenem bitwy, walki. Przez ostatnie 6 lat kopiowałem obraz „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki. Zmagając się z materią tego obrazu analizowałem również inne, niż malarskie aspekty przedstawienia.To w bezpośredni sposób wpłynęło na realizowane obecnie obrazy - mówi Ireneusz Rolewski

Punktem wyjścia do realizacji cyklu obrazów dyplomowych stały się wydarzenia z 4 lipca 1610 roku w miejscowości Kłuszyno. Rozegrała się tam bitwa polsko-rosyjska, w której poległo (w zależności od źródeł) między 2 500 do ponad 15 000 rycerzy.

Podejmując się zilustrowania tego wydarzenia zdecydowałem o rozdzieleniu przedstawienia na dwie strefy: ci, którzy polegli, podlegają innej zasadzie organizacji, niż ci, którzy wciąż walczą. W moim odczuciu walczący ludzie, ich fizyczny byt pomieszany z ciałami tych, którzy już polegli, budują miazgę bitwy, która wchłania ogromną ilość detali. Jest strefą obrazów określoną przeze mnie jako coś ciężkiego, brudnego, ciemnego, chłodnego. Miazgę tą często rytmizuje układ włóczni i innych elementów przedstawienia. Natomiast dusza bez ciała jest czymś lekkim, pięknym, zharmonizowanym, bezczasowym i nieśmiertelnym, i można ją, w moim odczuciu, traktować jako źródło światła. Ten fenomen również jest uwzględniony w kompozycjach obrazów, a można zaryzykować stwierdzenie, że stanowi temat największego płótna chodzącego w skład cyklu, w którym potężna chmura ptaków symbolizuje dusze. Ciało i dusza razem, stanowią wzajemnie uzupełniającą się parę różnych bytów, tworząc kompozycje obrazów. Chcąc uporządkować cykl obrazów, historię „Bitwy pod Kłuszynem", przedstawiłem w porządku chronologicznym – przed bitwą – początek bitwy – bitwa – końcowe moment bitwy – po bitwie.

Ireneusz Rolewski

W latach 2013-2021 studiował na kierunku Malarstwo (Wydział Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi). Związany z Łodzią od 12 lat, czyli od rozpoczęcia nauki w Łódzkim Liceum Plastycznym.Znany jest głównie z realizacji kopii „Bitwy pod Grunwaldem”, którą tworzył przez kilka lat m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Tam również projektował i wykonywał aranżacje do wystaw czasowych związanych z Pablem Picassem, Leonardem da Vinci czy Sztuką koreańską.Swoje aranżacje wykonywał również w Londynie. W 2019 roku wykonał kopię „Ekstazy św. Franciszka” do filmu „Polski El Greco” w reż. Katarzyny Kowalskiej. Jest również bohaterem filmu dokumentalnego pt. „Bitwa” Marii Dłużewskiej.

Galeria OdNowa Sala 261 (II piętro )
Akademia Sztuk Pięknych im Władysława Strzemińskiego w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 121
Galeria jest czynna w dni robocze od godz. 9:00 do 15:00. Można ją obejrzeć do 15 lutego.
Wstęp wolny

Zobacz również:

Wnętrze kamienicy przy Zielonej 6. -  Wnętrze kamienicy przy Zielonej 6.

Kamienica przy Zielonej 6 to idealne miejsce na biznes. Cała jest już wynajęta! [ZDJĘCIA]

(pj)

Po niespełna roku od zakończenia wielkiego remontu kamienicy przy ul. Zielonej 6 i oddania jej do... więcej

Prace ziemne przy budowie kanalizacji sanitarnej w Łagiewnikach. -  Prace ziemne przy budowie kanalizacji sanitarnej w Łagiewnikach.

70 mln złotych na budowę kanalizacji w Łagiewnikach. ŁSI prowadzi pierwszy etap prac

red

Czteroetapowa inwestycja realizowana przez Łódzką Spółkę Infrastrukturalną o wartości blisko 70 mln... więcej

Helenówek -  fot. Brajter

ŁSI skończyła budowę kanalizacji na Helenówku. Nowy wodociąg i odtworzone nawierzchnie

red/ ŁÓDŹ.PL

29 mln zł, ponad 6,5 km sieci kanalizacyjnej, 331 odejść do działek – miasto i Łódzka Spółka... więcej

Miasto i ŁSI wybuduje 12 km sieci wodnej i kanalizacyjnej warte 26 mln zł

ŁSI

12 kilometrów sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wybudują wspólnie miasto i Łódzka Spółka... więcej

Nowa sieć kanalizacyjna i wodociągowa - inwestycje ŁSI w 2022 r.

ŁSI

Łódzka Spółka Infrastrukturalna ogłosiła swoje plany inwestycyjne na rok 2022. Obejmują one... więcej