Łódź rewitalizuje kamienicę przy Pomorskiej 11, gdzie bywał Ślepy Max i mieścił się kultowy lokal

Trwają intensywne prace budowlane w kamienicy przy ul. Pomorskiej 11, w której powstanie dwanaście mieszkań komunalnych, cztery lokale użytkowe dla firm oraz świetlica środowiskowa. Ta kamienica to perełka przy ulicy Pomorskiej. To właśnie tu bywał legendarny Ślepy Max ze swoją szajką.

Kamienica przy Pomorskiej 11 podczas remontu -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Na rogu ul. Pomorskiej i Wschodniej powstaje mural upamiętniający kultową knajpę Kokolobolo, komfortowe mieszkania komunalne, lokale dla lokalnych przedsiębiorców i świetlica dla dzieci , fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Legendarny budynek, w którym mieściła się knajpa Kokolewole zostanie odbudowany. Nie zabraknie charakterystycznego spadzistego dachu. W miejscu dawnego lokalu powstanie świetlica dla dzieci ze Śródmieścia. W kamienicy trwają intensywne prace budowlane, trwa wymiana instalacji i zagospodarowanie terenu zewnętrznego – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

- Nie ma łodzianina, który nie znałby Ślepego Maxa. Łódzki Al Capone, żydowski Robin Hood czy Janosik z Bałut na stałe wpisał się do historii miasta Łodzi i inspiruje do dziś. I na jego cześć, i knajpy w której bywał, czyli Kokolewole powstaje na ścianie kamienicy mural. Mural zostanie zakończony w ciągu 3 miesięcy  – mówi Maciej Balcerek, projektant, pomysłodawca muralu.

W parterowym budynku przy ulicy Pomorskiej 11 w latach trzydziestych XX-wieku - znajdowała się piwiarnia Icka Leipcigera o nazwie "Kokolewole" (później nazwę zmieniono na "Kokolobolo"), w której przesiadywał łódzki Al Capone - Ślepy Max, postać charakterystyczna i niepokorna. W jego życiorysie fakty mieszają się z legendą. Dzisiaj po Bornsztajnie pozostało zaledwie kilka dokumentów i dwa zdjęcia. 19 września 1929 roku na rogu ulic Pomorskiej i Wschodniej, tuż przy piwiarni doszło to starcia Ślepego Maxa z jednym z przeciwników. Zdarzenie odbiło się szerokim echem w łódzkiej prasie.

Przy ulicy Pomorskiej 11 wszystkie budynki zostaną całkowicie odnowione. Zyskają nowa elewację, a ich wnętrza będą przebudowane i dostosowane do pełnienia wyznaczonych funkcji. W budynkach powstaną mieszkania wyposażone w aneks kuchenny lub kuchnię oraz łazienkę. Zmiany zajdą także na podwórzu. Położona zostanie nowa nawierzchnia wykonana z kostki kamiennej. Powstanie mały, ogrodzony plac zabaw, który będzie wyposażony w karuzelę i piaskownicę. Nie zabraknie również zieleni. W wyznaczonym miejscu pojawi się trawnik oraz posadzone będą krzewy. Możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu ułatwią postawione ławki. Do dyspozycji mieszkańców będzie także trzepak, altana na odpady oraz małe kosze na śmieci pozwalające utrzymać czystość na podwórku.

Umowa z wykonawcą została podpisana 4 kwietnia 2019 r. 

Koniec inwestycji: połowa 2021 r.

Konsorcjum: FHU WarBud Wojciech Wardencki, WarBud Sp. z o.o. - 6 860 000,00 zł


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017r.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 

Zobacz również:

Prace budowlane w kamienicy ul. Zielonej -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Zielona 6 – najbardziej zielony adres w mieście – nie tylko z nazwy

Agnieszka Rutkowska / BRP

Już od najbliższego poniedziałku (28 września) mogą zgłaszać się chętni na wynajem lokali przy... więcej

Odcinek ul. Pomorskiej przeznaczony do remontu

Wymieniamy asfalt na Pomorskiej

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Rozpoczęły się prace przy remoncie ul. Pomorskiej w Nowosolnej. Nowy asfalt to wniosek mieszkańców w... więcej

Prace przy renowacji zabytkowych sztukaterii -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Sztukaterie z zabytkowej kamienicy przy ul. Zielonej 6 odzyskają dawny blask

Agnieszka Rutkowska / BRP

Kolejny etap prac w kamienicy przy ul. Zielonej 6. Odnalezione sztukaterie powędrowały do pracowni... więcej

ul. Tomaszowska

Kanalizacja na Wiskitnie. Prace na Tomaszowskiej i Kolumny

BRP

Zakończyły się prace podziemne, związane z budową kanalizacji i modernizacją wodociągu na ul.... więcej

Ul. Traktorowa przed remontem. -  fot. Konrad Ciężki / UMŁ

Łódź buduje ul. Traktorową

Tomasz Andrzejewski / ZIM

Osiem firm złożyło oferty w przetargu na przebudowę ul. Traktorowej. Najlepszą ofertę wybierzemy w... więcej