Łódź rewitalizuje. Kolejne kamienice do remontu

Powstaną w nich mieszkania i lokale dla przedsiębiorców, nie zabraknie zielonego, przyjaznego podwórka. Ile ich będzie, jak się zmienią i kiedy początek prac?

Rewitalizacja - Wschodnia 52
Budynek zostanie całkowicie odnowiony oraz podłączony do centralnego ogrzewania.

Znajdujemy się na półmetku prac związanych z rewitalizacją ulic Włókienniczej i Wschodniej. W ciągu kilku dni podpiszemy umowę z wykonawcą na generalny remont dwóch kamienic przy ul. Wschodniej 52 i Włókienniczej 2. Kwota, jaką mamy przyznaną na ten cel, to prawie 12 mln zł, a roboty potrwają 16 miesięcy od momentu podpisania umowy. Jeśli chodzi o kamienicę przy ul. Wschodniej 52, to po remoncie będzie w niej 18 mieszkań komunalnych i 3 lokale usługowe usytuowane na parterze budynku. Powstanie też na ostatniej kondygnacji nadbudowa poddasza, dzięki czemu będzie można tam ulokować mieszkania. Natomiast w kamienicy przy ul. Włókienniczej 2 powstanie 21 mieszkań i dwa lokale użytkowe na parterze – mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi i dodaje: – Jeśli chodzi o ulicę Włókienniczą i Wschodnią, to do końca 2023 roku zostanie wyremontowanych łącznie 8 kamienic (ulica Wschodnia 42, 23, 24, 45, 52, 54, 20, 35) na łączną kwotę ponad 67 mln złotych. Przy ulicy Włókienniczej odnowimy 13 kamienic za łączną kwotę 90 mln złotych.

Obie kamienice mają wspólne podwórze, które zostanie uporządkowane i zagospodarowane. Pojawi się na nim zieleń w postaci krzewów oraz posadzone zostanie drzewo.

Dla obu budynków szczególną wartością są elewacje i przy współpracy z konserwatorem zabytków skupiliśmy się na odtworzeniu historycznych kształtów oraz detali. Wspólne dla obu kamienic podwórko jest zaprojektowane tak, by społeczność tu mieszkająca miała gdzie odpocząć i wspólnie spędzić czas. Zaprojektowanie podwórka dla dwóch społeczności, do tego znajdującego się w zwartej zabudowie centrum miasta, nie było prostym zadaniem. Będą na nim zieleńce i ławki, a śmietniki i inne niezbędne elementy zostaną obudowane pergolami i obsadzone roślinnością – mówi Bartłomiej Zgorzelski, projektant.

Jak informuje Olga Kassyańska, płaskorzeźba „Kochanków z ulicy Kamiennej” znajdująca się na elewacji kamienicy przy ul. Włókienniczej 2 zostanie zachowana i oczyszczona po zakończeniu prac remontowych. Płaskorzeźba autorstwa Wojciecha Gryniewicza, odsłonięta w 2004 r., nawiązuje do piosenki Agnieszki Osieckiej z lat 50. XX wieku.

Wschodnia 52

Budynek zostanie całkowicie odnowiony oraz podłączony do centralnego ogrzewania. Mieszkania będą wyposażone w osobne kuchnie lub aneksy kuchenne. Łazienki zaopatrzone zostaną w wanny lub prysznice, ubikację oraz kompletny zestaw baterii. Gruntownemu remontowi zostanie poddana instalacja elektryczna, wodna oraz gazowa. Budynek uzyska dostęp do sieci światłowodowej. Na podwórku będą ławki, altany jako miejsca spotkań dla mieszkańców oraz trzepak. Nawierzchnia podwórza zostanie wymieniona i odnowiona. Zostanie wykonana z kostki kamiennej i płyt betonowych. Na wyznaczonych terenach zielonych zostaną posadzone krzewy, rośliny pnące oraz drzewo, a wokół nich będzie zasiany trawnik. Dla pnączy powstanie trejaż na altanie śmietnikowej. Ponadto powstaną budki lęgowe dla jerzyków oraz innych gatunków ptaków.

W budynku powstanie:

  • 18 mieszkań komunalnych
  • 3 lokale usługowe przeznaczone na wynajem

Włókiennicza 2

Budynek zostanie gruntownie odnowiony. Mieszkania będą wyposażone w osobne kuchnie lub aneksy kuchenne. Łazienki zaopatrzone zostaną w wanny lub prysznice, ubikację oraz kompletny zestaw baterii. Gruntownemu remontowi zostanie poddana instalacja elektryczna, wodna oraz gazowa. Budynek będzie podłączony do centralnego ogrzewania. Ponadto powstaną budki lęgowe dla jerzyków oraz innych gatunków ptaków.

W budynku powstanie:

  • 21 mieszkań komunalnych, w tym 1 dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością
  • 2 lokale usługowe przeznaczone na wynajem.

Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Wschodnią, Rewolucji 1905r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 r.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Zobacz również:

Zielona 6

Znikają rusztowania z odnawianej kamienicy przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Od kilku dni można podziwiać piękno kamienicy przy Zielonej 6. Część tej niezwykłej elewacji jest... więcej

Prace na ulicy Drewnowskiej

Trwają intensywne prace na terenie całej Łodzi – Łódzka Spółka Infrastrukturalna kładzie sieć wodno-kanalizacyjną

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Łódzka Spółka Infrastrukturalna prowadzi intensywne prace w całej Łodzi. Jeszcze przed wakacjami... więcej

Ulica Traktorowa

Łódź Buduje. Osiem firm chce przebudować ulicę Traktorową

Małgorzata Loeffler / ZIM

Ostatnie tygodnie obfitują w otwarcia ofert na realizację kluczowych miejskich inwestycji w Łodzi.... więcej

Ulica Frezjowa na osiedlu Mileszki już przejezdna po remoncie

ŁSI

1 kwietnia zakończono prace na ulicy Frezjowej na osiedlu Mileszki. więcej

przyłączSIĘ -  Archiwum UMŁ

Wystarczy jeden formularz, a resztą zajmą się pracownicy Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej

Mariusz Łysio / ŁSI

Bez zbędnej biurokracji, dokumentów, uzupełniania papierów i załatwiania spraw w kilku urzędach –... więcej