Łódzka Spółka Infrastrukturalna

Łódź świętuje Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Najpierw seans filmowy, a później piknik – w ten sposób łódzkie rodziny zastępcze będą świętowały przez cały najbliższy weekend (w sobotę i w niedzielę w godz. 12.30 - 15.30 przy ul. Piotrkowskiej 217) przypadający 30 maja Ogólnopolski Dzień Rodzicielstwa Zastępczego.

W Łodzi jest blisko 1 tys. rodzin zastępczych, które pod swoją opieką mają nieco 1,4 tys. dzieci. -  fot. MOPS w Łodzi

Łódź posiada największą pieczę w całej Polsce. Będzie więc to święto dla blisko 1 tys. rodzin, które pod swoją opieką mają nieco 1,4 tys. dzieci. Najliczniejszą grupę w tym gronie stanowią rodziny zastępcze spokrewnione (zakładają je najbliżsi krewni, np. dziadkowie lub dorosłe rodzeństwo dziecka) - jest ich prawie 660 i troszczą się w sumie o niemal 850 dzieci.

Najmłodszym podopiecznym wśród wszystkich łódzkich rodzin zastępczych jest obecnie miesięczny Igorek. W zawodowych rodzinach zastępczych (powstają, gdy jeden z rodziców decyduje się zrezygnować z pracy, by poświęcić swój czas na wychowywanie dzieci) najmłodszym członkiem jest z kolei nieco ponad miesięczny Kacper, a w rodzinnych domach dziecka – roczna Madzia. Najstarszym podopiecznym w tej grupie jest z kolei 25-letni Damian (to maksymalny wiek, do którego można przebywać w rodzinie zastępczej i wyłącznie pod warunkiem, że osoba po osiągnięciu pełnoletności nadal się uczy).

Najmłodszą osobą, która utworzyła w Łodzi rodzinę zastępczą spokrewnioną jest 20-letnia Angelika (ma pod swoją opieką jedno dziecko), a wśród rodzin zastępczych zawodowych jest to 28-letnia Marta (stanowi rodzinę zastępczą dla trojga dzieci – to zgodnie z przepisami, największa liczba podopiecznych, jak może znaleźć się w takiej rodzinie; wyjątek stanowią liczne rodzeństwa, wówczas liczba ta może być większa, co jest uzgadniane w indywidualnej rozmowie z rodziną).

Wśród najstarszych osób pełniących funkcję rodziny zastępczej wymienić należy z kolei
89-letnią łodziankę, która jest spokrewnioną rodziną zastępczą dla jednej osoby pełnoletniej oraz 74-letnią mieszkankę Łodzi będącą zawodową rodziną zastępczą dla dwójki dzieci.

- Rodzicielstwo zastępcze to nie to samo, co adopcja, choć określenia te są często mylnie traktowane jako tożsame - mówi Piotr Rydzewski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. pieczy zastępczejJedną z podstawowych różnic jest fakt, że do rodziny adopcyjnej dziecko trafia na stałe, a rodzicielstwo zastępcze jest formą tymczasowej pomocy. Rodzina zastępcza nie wie, jak długo dziecko u niej pozostanie. Zdarza się, że dzieci wracają do swoich rodzinnych domów albo idą do adopcji. A bywa i tak, że zostają w rodzinie zastępczej aż do dorosłości. Poza tym rodziny zastępcze powinny dbać o utrzymywanie relacji z rodzicami biologicznymi dzieci lub ich dalszymi krewnymi, chyba że sąd postanowił inaczej. Rodziny adopcyjne mogą same decydować o kontaktach dziecka z jego bliskimi z rodziny biologicznej i nie muszą organizować spotkań, choć zaleca się, by informować dziecko o jego historii i rodzinnych korzeniach oraz nie zatajać przed nim faktu, że jest adoptowane.

W całym ubiegłym roku utworzono w Łodzi 103 nowe rodziny zastępcze dla 135 dzieci, a także dwa rodzinne domy dziecka dla dziewięciorga dzieci. Dodatkowo w całym 2020 r. gotowość do podjęcia się opieki nad dziećmi zadeklarowało nowych 60 osób, z których 39 zostało pozytywnie zweryfikowanych i zakwalifikowanych na odpowiednie szkolenie. Cały czas są poszukiwane kolejne osoby, które chciałyby zostać rodziną zastępczą.

- W rolę rodziny zastępczej mogą wcielić się zarówno małżeństwa i to bez względu na staż związku, jak i osoby żyjące samodzielniemówi Piotr Rydzewski. – Mogą być to zarówno osoby posiadające już własne dzieci, ale też i takie aktualnie bezdzietne; osoby w młodym i średnim wieku, jak również blisko przejścia na emeryturę; osoby mieszkające we własnym, jak i w wynajmowanym domu lub mieszkaniu.

Osoby rozważające zostanie rodziną zastępczą są proszone o kontakt z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Łodzi pod numerem telefonu: 506 980 979 albo pod mailem: rodzinajestdladzieci@mops.lodz.pl w celu umówienia się na spotkanie wstępne.

Ci, którzy zostaną już rodziną zastępczą, mogą liczyć w Łodzi na stałe wsparcie w postaci m.in.: bezpłatnej pomocy ze strony specjalistów (m.in. psychologów, pedagogów i terapeutów), kwoty 1.500 zł miesięcznie na każde dziecko na pokrycie kosztów jego utrzymania (w przypadku dzieci niepełnosprawnych – jest to 1.700 zł miesięcznie), dodatkowego wynagrodzenia w wysokości od 3.000 zł do 4.000 zł brutto miesięcznie oraz płatnego,
30-dniowego urlopu w ciągu roku (te dwie ostatnie formy wsparcia przysługują wyłącznie rodzinom zawodowym), a także kwoty 1.500 zł jako jednorazowego wsparcia materialnego i finansowego w momencie przyjęcia nowego dziecka do rodziny.

W celu przybliżenia, zaznajomienia i oswojenia z ideą rodzicielstwa zastępczego wolontariusze, ale także łódzkie rodziny zastępcze pojawią się w najbliższy weekend (w sobotę i w niedzielę w godz. 11 – 12.30) w kilku miejscach w Łodzi (m.in. przy ul. Piotrkowskiej, w miejskich parkach oraz w okolicach galerii handlowych). Będą organizować dla dzieci mini zabawy, a dorosłych – zachęcać do tego, by rozważyli zostanie rodziną zastępczą. W tym samym celu pojawi się poza tym w piątek oraz w sobotę w godz. 12 – 18) specjalne stoisko w centrum handlowym Nowa Górna przy ul. Kolumny.

 

 

Zobacz również:

Ulica Kolumny z nową nawierzchnią

Agnieszka Rutkowska / BRP

Kończą się prace Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej na ulicy Kolumny. Trwa wylewanie asfaltu. Koszt... więcej

Zielona 6 - prace remontowe -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Łódź rewitalizacja. Rozpoczęło się malowanie zabytkowych sztukaterii w kamienicy na ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / BRP

W kamienicy przy ul. Zielonej 6 sukcesywnie odrestaurowywane są polichromie i trwa montaż... więcej

Zielona 6

Znikają rusztowania z odnawianej kamienicy przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Od kilku dni można podziwiać piękno kamienicy przy Zielonej 6. Część tej niezwykłej elewacji jest... więcej

Prace na ulicy Drewnowskiej

Trwają intensywne prace na terenie całej Łodzi – Łódzka Spółka Infrastrukturalna kładzie sieć wodno-kanalizacyjną

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Łódzka Spółka Infrastrukturalna prowadzi intensywne prace w całej Łodzi. Jeszcze przed wakacjami... więcej

Ulica Traktorowa

Łódź Buduje. Osiem firm chce przebudować ulicę Traktorową

Małgorzata Loeffler / ZIM

Ostatnie tygodnie obfitują w otwarcia ofert na realizację kluczowych miejskich inwestycji w Łodzi.... więcej