Łódzka Spółka Infrastrukturalna

Łódzka Spółka Infrastrukturalna włącza się do rewitalizacji centrum. Na celowniku trzy kamienice

Miasto zamierza przekazać Łódzkiej Spółce Infrastrukturalnej dwie gminne nieruchomości, które ma zrewitalizować na wzór kamienicy przy ul. Zielonej 6. Chodzi łącznie o trzy adresy: ul. Wólczańską 19 oraz zespół dwóch budynków przy ul. Piotrkowskiej 54 i ul. Narutowicza

Rewitalizacja -  wiz. ŁSI
ŁSI wspiera program rewitalizacji , wiz. ŁSI

ŁSI ma gotowy plan odnowy budynków

Zdewastowane zabudowania przy ul. Wólczańskiej 19 ma zastąpić kameralny biurowiec o powierzchni ok. 1000 mkw., który powstanie po gruntownej przebudowie istniejących obiektów. Na parterze miałby mieć lokal gastronomiczny i pomieszczenia do działalności handlowej, wyższe kondygnacje zajmą przestrzenie biurowe. Całość ma być utrzymana w stylistyce sąsiedniej „Szuflandii”, a więc wyremontowanego budynku przy ul. Wólczańskiej 17, w którym ŁSI ma swoją siedzibę (potoczną nazwę zawdzięcza temu, że w jego wnętrzu kręcono sceny do filmu „Kingsajz”). Spółka zamierza oddać biurowiec do użytku mniej więcej w tym samym terminie, w jakim gotowy ma być przystanek kolejowy Łódź–Środmieście powstający po sąsiedzku na trasie tunelu średnicowego (u zbiegu al. Kościuszki z ul. Zieloną), a więc ok. 2025 r.

Remonty przy ul. Piotrkowskiej 54 i ul. Narutowicza 1

Zespół należących kiedyś do Franciszka Fischera budynków przy ul. Piotrkowskiej 54 i Narutowicza 1 to bliższa perspektywa. Pilnego remontu konserwatorskiego wymaga tam przede wszystkim wybudowany w 1889 r. gmach przy ul. Narutowicza 1, niezwykle cenny z uwagi na liczne zdobienia. Choć zwana kiedyś pałacem ruina straszy wyglądem od lat, wewnątrz zachowało się wiele cennych detali: witraże, sztukaterie, polichromie, ozdoby na klatkach schodowych. 

Dom przy ul. Piotrkowskiej 54 wymaga zaś dokończenia remontu, który rozpoczął się w nim jeszcze w ramach programu Mia100 Kamienic. Choć z zewnątrz prezentuje się nieźle, w środku nadal wiele jest do zrobienia.

– Zamierzamy też zmienić jego funkcjonalność – z mieszkaniowej na biurowo-usługową. Z doświadczeń wyniesionych z remontu kamienicy przy ul. Zielonej 6 wynika, że w tej części Śródmieścia bardzo brakuje przestrzeni biurowych o średnim metrażu. Dlatego chcemy tam wprowadzić nowy podział pomieszczeń, atrakcyjny dla ewentualnych najemców biurowych – mówi Mariusz Łysio z ŁSI. – Na parterze będą też lokale usługowe, handlowe, miejsce dla gastronomii.

O ile przekazanie obu nieruchomości ŁSI zaaprobuje Rada Miejska (głosowanie na sesji 16 marca), po sporządzeniu projektu i znalezieniu wykonawcy inwestycji, prace w budynkach przy ul. Piotrkowskiej 54 i Narutowicza 1 mogłyby rozpocząć się na przełomie 2022 i 2023 r.

Zobacz także

Zobacz również:

Miasto i ŁSI wybuduje 12 km sieci wodnej i kanalizacyjnej warte 26 mln zł

ŁSI

12 kilometrów sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wybudują wspólnie miasto i Łódzka Spółka... więcej

Nowa sieć kanalizacyjna i wodociągowa - inwestycje ŁSI w 2022 r.

ŁSI

Łódzka Spółka Infrastrukturalna ogłosiła swoje plany inwestycyjne na rok 2022. Obejmują one... więcej

Ulica Kolumny z nową nawierzchnią

Agnieszka Rutkowska / BRP

Kończą się prace Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej na ulicy Kolumny. Trwa wylewanie asfaltu. Koszt... więcej

Zielona 6 - prace remontowe -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Łódź rewitalizacja. Rozpoczęło się malowanie zabytkowych sztukaterii w kamienicy na ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / BRP

W kamienicy przy ul. Zielonej 6 sukcesywnie odrestaurowywane są polichromie i trwa montaż... więcej

Zielona 6

Znikają rusztowania z odnawianej kamienicy przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Od kilku dni można podziwiać piękno kamienicy przy Zielonej 6. Część tej niezwykłej elewacji jest... więcej