Łódzki ekoportal – przestrzeń w Internecie, w której znajdziemy wiedzę, ciekawostki i najnowsze informacje na temat zieleni i ekologii w mieście

W jaki sposób adoptować drzewo w Łodzi? Dlaczego w parkach są pozostawione liście? Gdzie zgłosić ranne dzikie zwierzę? Czy też jak podlewać krzewy, kiedy doskwiera upał? Na te i inne pytanie odpowiedzi można znaleźć na łódzkim ekoportalu – przestrzeni w Internecie, w której znajdziemy wiedzę, ciekawostki i najnowsze informacje na temat zieleni i ekologii w mieście. Rozwój ekoportalu to wynik rekomendacji panelistów z Łódzkiego Panelu Obywatelskiego.

Park Staromiejski
Łódzki Panel Obywatelski przeprowadzony został pod hasłem „Zieleń w mieście”.

Łódzki Panel Obywatelski przeprowadzony został pod hasłem „Zieleń w mieście”. Przez kilka tygodni paneliści pracowali nad rekomendacjami dotyczącymi – kształtowania zieleni w mieście, przeciwdziałaniem skutkom suszy i wspólnego działania miasta i mieszkańców na rzecz poprawy stanu zieleni w Łodzi. Finalnie przegłosowano 64 rekomendacje.

- Panel obywatelski zakończył się latem i od lata pracowaliśmy w ramach urzędu nad tym w jaki sposób wdrożymy rekomendacje panelistów. Pochylaliśmy się nad każdą z rekomendacji znajdując najlepszy sposób, który odpowiada oczekiwaniom mieszkańców – mówi Agata Burlińska, z-ca dyr. Biura Aktywności Miejskiej UMŁ.

Rekomendacje były bardzo zróżnicowane, od ogólnych założeń i wytycznych co do rozwoju miasta w temacie zieleni czy suszy, aż po bardzo szczegółowe rozwiązania. Jednym z nich są ogrody fasadowe, których pilotażowy program na 2021 rok będzie kosztował 200 tys. zł i już wytypowano pierwsze 50 lokalizacji na stworzenie takich ogrodów.

- To, co bardzo wybrzmiało wśród głosów mieszkańców, to sposób komunikacji, informacji i wymiany doświadczeń między urzędem a mieszkańcami, który uważamy, za bardzo ważny. Dlatego zaczęliśmy rozwijać intensywnie ekoportal. – dodaje Agata Burlińska.

- Każdego dnia dodajemy na ekoportal garść przydatnych informacji, np. sposoby dbania o wolno żyjące koty, zasady dbania o drzewa w czasie suszy, czy też jak prawidłowo segregować odpady. Bardzo ważnym elementem ekoportalu jest też informacja na temat finansowania zieleni, czyli tego, co ile kosztuje. Czyli np. ile kosztuje pielęgnacja jednego drzewa, ile kosztuje posadzenie ogrodu fasadowego. To jest wiedza, która jest bardzo ważna z perspektywy przedsiębiorców, czy też wspólnot mieszkaniowych, które chciałyby taki ogródek obok swojej posesji założyć – mówi Anna Wierzbicka, dyr. Wydziału Kształtowania Środowiska UMŁ.

Zapraszamy na www.lodz.pl/ekoportal.

Zobacz również:

Zielona 6

Restauracje i biuro podróży powstaną w kamienicy przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Restauracja łódzkich Żydów w ponad stuletniej kamienicy, w której prawdopodobnie mógł być kiedyś... więcej

Prace ŁSI

Wzmożone prace przy budowie kanalizacji i wodociągów w Łodzi

Agnieszka Rutkowska / BRP

Ponad 60 mln złotych – to kwota, którą Łódzka Spółka Infrastrukturalna przeznaczy na budowę... więcej

Wylewanie asfaltu na ulicy Zarzewskiej -  mat. UMŁ

Ulica Zarzewska z nową nawierzchnią

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

11 mln zł na przebudowę ulicy Zarzewskiej. Pierwsza część ulicy – od Kilińskiego do Praskiej – na... więcej

Ogrody fasadowe

Zamiast płyt chodnikowych - kwiaty i zieleń

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Zamiast płyt chodnikowych - kwiaty i zieleń: w Łodzi powstał pierwszy ogród fasadowy, taki jak w... więcej

Inwestycje na Mileszkach -  mat. UMŁ

Ponad 20 milionów zł. Tyle będą kosztować inwestycje, które zostaną zrealizowane w ciągu najbliższych trzech lat na Mileszkach

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Ponad 8 km kanalizacji sanitarnej za około 20 milionów złotych – to inwestycje zaplanowane na... więcej