Łódzka Spółka Infrastrukturalna

Mieszkania na wynajem w Łodzi: rządowy fundusz czy miejska spółka?

Rządowy Fundusz Mieszkań na Wynajem miał być odpowiedzią na potrzeby osób, które nie stać na płacenie rynkowego czynszu. Sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za takie mieszkanie i czy rzeczywiście jest tańsze.

Mieszkania na wynajem -  fot. ŁÓDŹ.PL
Mieszkania z funduszu mieszkań na wynajem przy ul. Wspólnej , fot. ŁÓDŹ.PL

Fundusz Mieszkań na Wynajem miał poprawić sytuację na polskim rynku mieszkań. Bank Gospodarstwa Krajowego, właściciel funduszu, miał zainwestować 5 miliardów złotych w budowę 20 tysięcy lokali. Dzięki temu liczba mieszkań na wynajem w Polsce miała się zbliżyć do średniej europejskiej, a czynsze obniżyć, na czym miały zyskać osoby zainteresowane takimi lokalami.

Fundusz mieszkań na wynajem w Łodzi

W ósmym roku działalności funduszu, w Łodzi dostępna jest tylko jedna lokalizacja – nowy blok przy skrzyżowaniu ul. Wspólnej i Zgierskiej. Z 30 dostępnych tam mieszkań sześć jest zarezerwowanych, reszta wolna. 

Ceny przy ul. Wspólnej zaczynają się od 1298 złotych. Tyle musimy zapłacić czynszu za 30-metrową kawalerkę. To nie jedyne koszty najemcy, bo trzeba jeszcze doliczyć opłatę za części wspólne budynku, czyli prawie 8 zł za mkw. oraz media, m.in. prąd, czy gaz. 57-metrowe mieszkanie to wydatek 2,5 tys. zł/mies. za sam czynsz, natomiast najdroższy jest lokal o powierzchni 115 mkw. ze stawką 6 tys. zł plus media i opłata eksploatacyjna. 

Czy to są konkurencyjne do prywatnych ofert ceny? Niekoniecznie, bez większego problemu można w Łodzi znaleźć mieszkania nie tylko w podobnych cenach, ale nawet tańsze. I to również w przypadku lokali z pełnym wyposażeniem. 

Mieszkania od ŁSI

Na tle rządowego funduszu korzystnie wypada oferta dwóch miejskich spółek. Od 15 do 23 zł/mkw. trzeba zapłacić za wynajem lokali w gruntownie odnowionej kamienicy na rogu ul. Nowomiejskiej i Północnej. Oferuje je Łódzka Spółka Infrastrukturalna. Skąd różnice w stawkach? Otóż są one wynikiem licytacji. Co ciekawe, stawka czynszu jest tylko jednym z kryteriów branych przez ŁSI  pod uwagę przy wyborze najemcy. Dodatkowo punktowane są osoby, które mieszkają na obszarze rewitalizacji, albo korzystają z pieca kaflowego, bo nie mają centralnego ogrzewania. Wtedy te dodatkowe kryteria pozwalają im wylicytować niższą stawkę czynszu, aby zostać najemcą ŁSI.

Mieszkania w WTBS

Również Widzewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wypada taniej w porównaniu z rządowym funduszem. Spółka nie ma jednakowej stawki czynszu dla każdego najemcy, ale raczej nie przekracza ona 20 zł/mkw. 

W przypadku TBS należy pamiętać, że najemca partycypuje w kosztach budowy mieszkania, musi pokryć ich około 30 proc. Są to jednak pieniądze, które się odzyskuje w momencie rozwiązywania umowy z WTBS.

Zobacz także

Zobacz również:

Miasto i ŁSI wybuduje 12 km sieci wodnej i kanalizacyjnej warte 26 mln zł

ŁSI

12 kilometrów sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wybudują wspólnie miasto i Łódzka Spółka... więcej

Nowa sieć kanalizacyjna i wodociągowa - inwestycje ŁSI w 2022 r.

ŁSI

Łódzka Spółka Infrastrukturalna ogłosiła swoje plany inwestycyjne na rok 2022. Obejmują one... więcej

Ulica Kolumny z nową nawierzchnią

Agnieszka Rutkowska / BRP

Kończą się prace Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej na ulicy Kolumny. Trwa wylewanie asfaltu. Koszt... więcej

Zielona 6 - prace remontowe -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Łódź rewitalizacja. Rozpoczęło się malowanie zabytkowych sztukaterii w kamienicy na ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / BRP

W kamienicy przy ul. Zielonej 6 sukcesywnie odrestaurowywane są polichromie i trwa montaż... więcej

Zielona 6

Znikają rusztowania z odnawianej kamienicy przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Od kilku dni można podziwiać piękno kamienicy przy Zielonej 6. Część tej niezwykłej elewacji jest... więcej