Obalamy mity na temat łódzkiej "kranówki"

Woda z kranu ma w Łodzi kilkudziesięcioletnią karierę i przez ten czas dorobiła się już wielu mitów. Mieszkańcy nie zawsze chcą korzystać z „kranówki”, podpierając się przy tym zasłyszanymi kiedyś teoriami.

Woda z kranu ma w Łodzi kilkudziesięcioletnią karierę i przez ten czas dorobiła się już wielu mitów. -  fot. Witold Ancerowicz/UMŁ
Woda z kranu ma w Łodzi kilkudziesięcioletnią karierę i przez ten czas dorobiła się już wielu mitów. Tymczasem jest ona w pełni wartościowa, podobnie jak wiele wód butelkowanych. , fot. Witold Ancerowicz/UMŁ

- A tymczasem woda z kranu jest w pełni wartościowa, podobnie jak wiele wód butelkowanych. Dlatego tym bardziej w tym trudnym czasie, kiedy mieszkańcy masowo wykupują wodę z supermarketów, warto przypomnieć sobie o tym, że większość obiegowych opinii na temat "kranówki", to tylko mity. Apeluję, by korzystać z wody z kranu i nie przepłacać za wodę butelkowaną – mówi Antonina Majchrzak, radna Rady Miejskiej, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska.

Jeden z najbardziej rozpowszechnionych mitów to: kiedy woda z kranu jest biała i mętna, to świadczy o  jej zanieczyszczeniu. Tymczasem oznacza to bardzo duże napowietrzenie wody.

- Mętność jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym, związanym z rozpuszczalnością powietrza w wodzie. Woda w sieci wodociągowej jest pod znacznie wyższym ciśnieniem niż panujące wokół nas. Kiedy odkręcamy kran i puszczamy wodę, rozpuszczalność gwałtownie maleje i powietrze uwalnia się w postaci małych drobniutkich pęcherzyków, niewidzialnych dla naszego oka – wyjaśnia dr inż. Jarosław Sowiński, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej.

Kolejnym mitem bardzo rozpowszechnionym jest przekonanie, że osad w czajniku świadczy
o złej jakości wody. Znów jest to tylko mit, nieprawdziwy, powielany i przekazywany kolejnym osobom.

- Łódzka woda ma bardzo dobre i stabilne parametry, to że w wyniku gotowania pojawi się jakiś osad na ściankach naczynia, to jest też rzecz normalna, bo świadczy to o tym, że nie pijemy wody destylowanej, odmineralizowanej, tylko wodę, która zawiera minerały. I taką wodę powinniśmy pić, bo minerały są nam potrzebne - tłumaczy dr inż. J. Sowiński.

Ponadto – zdarza się, że filtry, pozbawiają wodę z kranu, właśnie tych minerałów.

- Najpoważniejszym mitem w moim odczuciu jest to, że wiele osób uważa kranówkę za wodę gorszej jakości, zanieczyszczoną. Łódzka woda badana jest każdego dnia, przez 24 godziny na dobę w 100 różnych punktach, a dodatkowo nad jej czystością czuwają małże i okonie – bardzo wrażliwe na każde, nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia – podsumowuje radna Antonina Majchrzak.

Woda do łódzkich kranów dostarczana jest z 48 studni głębinowych, z pokładów jurajskich, kredowych III i IV-rzędowych.

Powiązane aktualności

Zobacz również:

Rozpoczyna się budowa sieci kanalizacyjnej na łódzkim Wiskitnie

ŁSI

Bez szamb, za to z kanalizacją i nowym asfaltem. Łódzka Spółka Infrastrukturalna rozpoczyna budowę... więcej

Przebudowa ul. Obywatelskiej to największa z tegorocznych inwestycji w Planie dla Osiedli. (wizualizacja)

Łódź Buduje ul. Obywatelską

Tomasz Andrzejewski / ZIM

Cztery firmy chcą przebudować ul. Obywatelską. To największa z tegorocznych inwestycji w Planie dla... więcej

Miasto ogłosiło przetarg na wykonawcę modernizacji ul. Traktorowej. -  fot. Konrad Ciężki / UMŁ

Łódź Buduje ul. Traktorową

Tomasz Andrzejewski / ZIM

Nowe rondo, przystanki komunikacji miejskiej bliżej mieszkańców i nowy wodociąg. Ogłosiliśmy... więcej

Zysk wypracowany w 2019 r. przez ŁSI przeznaczony na inwestycje

Agnieszka Rutkowska / BRP

Ponad 13 mln zł – to zysk wypracowany przez Łódzką Spółkę Infrastrukturalną w 2019 roku. Niemal w... więcej

Zmienia się oblicze zabytkowej kamienicy przy ul. Zielonej 6. Mimo niecodziennych warunków wykonawca prac i konserwator pracują bez zmian.

Łódź buduje. Trwają intensywne prace przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / BRP

Zmienia się oblicze zabytkowej kamienicy przy ul. Zielonej 6. Mimo niecodziennych warunków wykonawca... więcej