Łódzka Spółka Infrastrukturalna

Ogrody Geyera - najlepszy adres w Łodzi dla spędzania wolnego czasu, zjedzenia wyśmienitych dań, a niedługo do zamieszkania…

Historia Miasta Włókniarzy to niepowtarzalna w skali kraju mieszanka czterech kultur - polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej, które najczęściej spotykały się w miejscach takich jak zakłady Ludwika Geyera. Ogrody Geyera to przede wszystkim znakomita lokalizacja po zachodniej stronie ulicy Piotrkowskiej, w kwartale zamkniętym ulicami Wólczańską, Czerwoną i Sieradzką, pozwalająca na swobodne korzystanie z komunikacji miejskiej oraz dająca wyjątkowo łatwe dojazdy spoza miasta.

Na powierzchni 10,5 ha powstaje wielofunkcyjna przestrzeń publiczna o wysokiej jakości architekturze z pofabrycznym duchem. Już teraz widać, że obraz części Łodzi, położonej przy jednej z najdłuższych ulic handlowych w Europie, zmienia się i jest coraz częściej i chętniej odwiedzana.

Głównym celem Grupy Kapitałowej MONNARI jest stworzenie miejsca, w którym każdy będzie się czuł jak u siebie i wszystko będzie miał pod ręką. W poszanowaniu historii i zabytkowego charakteru terenu powstają tu budynki mieszkalne i biurowe oraz miejsca do spędzania wolnego czasu takie jak restauracje, kina czy place zabaw. Jeden z obiektów przeznaczony został dla Muzeum Druku, które stanie się elementem ścieżki edukacyjnej poprowadzonej wzdłuż całej nieruchomości, a której początkiem będzie symboliczne koryto rzeki Jasień oraz oryginalna maszyna z fabryki Ludwika Geyera.

Od kilku lat, mieszkańcy i turyści mogą spędzać czas wolny w Ogrodach Geyera. Wiele atrakcji, piękna XIX-wieczna zabudowa, zieleń oraz otwarta przestrzeń w obecnym trudnym czasie, to przewaga Ogrodów Geyera  w relacji do zamkniętych imprez. Większość zabytkowych budynków została już zrewitalizowana. Uratowany rąbek historii tego miejsca służy obecnym potrzebom społecznym i komercyjnym. Wśród najemców są wspaniałe restauracje, klub fitness oraz salony urody.

Ogrody Geyera to także miejsce, w którym systematycznie są organizowane kiermasze rękodzieła, a goście mają okazję popróbować smakowitości z foodtrucków. Miłośnicy muzyki i kina mogą wziąć udział w cyklicznych imprezach dedykowanych właśnie im.

Mało kto wie, że także w XIX wieku w jednym z ocalałych budynków (Piotrkowska 295) Ludwik Geyer urządził przy fabryce tzw. Dom zabaw, w którym na parterze mieściły się warsztaty mechaniczne, a na piętrze sala z drewnianą estradą i miejscami dla publiczności. Organizowano tam zabawy taneczne oraz próby i występy założonego w 1846 roku Łódzkiego Męskiego Towarzystwa Śpiewaczego. Odbywały się tam także przedstawienia wędrownych trup teatralnych m.in. towarzystwa dramatycznego Feliksa Pietrzykowskiego. W 1926 roku z inicjatywy ówczesnego dyrektora administracyjnego Stefana Dekuczyńskiego, założono przy fabryce teatr, który został drugą sceną Teatru Popularnego. Przedstawienia odbywały się trzy razy w tygodniu w przystosowanej do tego jadalni dla robotników mieszczącej się w budynku przy Piotrkowskiej 295.

Ogrody Geyera to przestrzeń, która zaprasza przedsiębiorców zarówno małych jak i dużych do inwestycji na tym terenie lub przeniesienia działalności do oryginalnych historycznych pomieszczeń. W najbliższym czasie na terenie Ogrodów Reyera będzie możliwość zakupu mieszkań w pięknie odrestaurowanej kamienicy położonej przy ul. Piotrkowskiej oraz loftów znajdujących się w głębi nieruchomości.

Rewitalizacja dawnych zabudowań fabryki Ludwika Geyera odrodziła to miejsce i dostosowała je do realiów XXI wieku, jednocześnie zachowując tożsamość kulturową tego miejsca.

 

Tekst: MONNARI

Zobacz także

Zobacz również:

Helenówek -  fot. Brajter

ŁSI skończyła budowę kanalizacji na Helenówku. Nowy wodociąg i odtworzone nawierzchnie

red/ ŁÓDŹ.PL

29 mln zł, ponad 6,5 km sieci kanalizacyjnej, 331 odejść do działek – miasto i Łódzka Spółka... więcej

Miasto i ŁSI wybuduje 12 km sieci wodnej i kanalizacyjnej warte 26 mln zł

ŁSI

12 kilometrów sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wybudują wspólnie miasto i Łódzka Spółka... więcej

Nowa sieć kanalizacyjna i wodociągowa - inwestycje ŁSI w 2022 r.

ŁSI

Łódzka Spółka Infrastrukturalna ogłosiła swoje plany inwestycyjne na rok 2022. Obejmują one... więcej

Ulica Kolumny z nową nawierzchnią

Agnieszka Rutkowska / BRP

Kończą się prace Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej na ulicy Kolumny. Trwa wylewanie asfaltu. Koszt... więcej

Zielona 6 - prace remontowe -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Łódź rewitalizacja. Rozpoczęło się malowanie zabytkowych sztukaterii w kamienicy na ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / BRP

W kamienicy przy ul. Zielonej 6 sukcesywnie odrestaurowywane są polichromie i trwa montaż... więcej