Łódzka Spółka Infrastrukturalna

Piesi pierwsi na pasach! Zmieniają się przepisy dotyczące bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym

Od 1 czerwca następuje nowelizacja przepisów prawa o ruchu drogowym. Zmieniają one uprawnienia pieszych. Będą oni mieli bezwzględne pierwszeństwo przed samochodami, ale też nie będą mogli w trakcie przechodzenia przez pasy korzystać m.in. ze smartfonów czy słuchać muzyki.

- Pierwszą istotną zmianą jest to, że pieszy, który dochodzi do przejścia będzie miał pierwszeństwo, a nie musi już na nim być. Czujnością muszą wykazać się zatem kierujący pojazdami. Ten przywilej dla pieszych nie dotyczy jedynie przechodzenia przez torowisko. Tutaj wciąż tramwaj ma pierwszeństwo. Piesi, dostają od ustawodawcy pewne przywileje, ale też i zakazy. Korzystanie z telefonów, czy innych urządzeń elektronicznych podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych, jezdni czy torowisko, często ogranicza pieszym obserwacje tego, co dzieje się w ruchu drogowym. Teraz będzie to zakazane. Osoba, która będzie zapatrzona w ekran swojego smartfona, tabletu czy będzie słuchać muzyki na słuchawkach podczas przechodzenia przez jezdnię czy torowisko, już popełnia wykroczenie, za które może otrzymać mandat w wysokości 500 zł – powiedziała Joanna Prasnowska z Wydziału Dowodzenia Straży Miejskiej w Łodzi.

Łódzkie przejścia dla pieszych i respektowanie nowych przepisów przez uczestników ruchu drogowego kontrolować będą też funkcjonariusze Straży Miejskiej w Łodzi.

- Przypominamy i uczulamy pieszych o zmianie tych przepisów. Jak niestety widzimy, także nasi kochani mieszkańcy korzystają z urządzeń elektronicznych w trakcie przechodzenia przez jezdnię, stanowiąc realne zagrożenie, przede wszystkim dla siebie. Już od jutra strażnicy miejscy będą zwracać szczególną uwagę wszystkich uczestników ruchu drogowego. Będą to interwencje funkcjonariuszy prowadzących patrole. Będą przypominać, napominać, a jeśli trzeba będzie i karać mandatami - dodała Joanna Prasnowska.

Nowelizacja przepisów prawa o ruchu drogowym ujednolica także dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym. Dotychczas, rozróżniano ją w zależności od pory doby. W dzień dopuszczalną prędkością było 50 km/h, zaś w nocy 70 km/h. Teraz obowiązywać będzie zawsze maksymalna prędkość nieprzekraczająca 50 km/h.

Zmiany dotkną także poruszających się samochodami po autostradach i drogach ekspresowych. Wprowadzony został minimalny odstęp między pojazdami poruszającymi się tym samym pasem ruchu. Odległość między samochodami wynosić ma połowę prędkości samochodu jadącego za poprzedzającym autem.

Zobacz również:

Wnętrze kamienicy przy Zielonej 6. -  Wnętrze kamienicy przy Zielonej 6.

Kamienica przy Zielonej 6 to idealne miejsce na biznes. Cała jest już wynajęta! [ZDJĘCIA]

(pj)

Po niespełna roku od zakończenia wielkiego remontu kamienicy przy ul. Zielonej 6 i oddania jej do... więcej

Prace ziemne przy budowie kanalizacji sanitarnej w Łagiewnikach. -  Prace ziemne przy budowie kanalizacji sanitarnej w Łagiewnikach.

70 mln złotych na budowę kanalizacji w Łagiewnikach. ŁSI prowadzi pierwszy etap prac

red

Czteroetapowa inwestycja realizowana przez Łódzką Spółkę Infrastrukturalną o wartości blisko 70 mln... więcej

Helenówek -  fot. Brajter

ŁSI skończyła budowę kanalizacji na Helenówku. Nowy wodociąg i odtworzone nawierzchnie

red/ ŁÓDŹ.PL

29 mln zł, ponad 6,5 km sieci kanalizacyjnej, 331 odejść do działek – miasto i Łódzka Spółka... więcej

Miasto i ŁSI wybuduje 12 km sieci wodnej i kanalizacyjnej warte 26 mln zł

ŁSI

12 kilometrów sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wybudują wspólnie miasto i Łódzka Spółka... więcej

Nowa sieć kanalizacyjna i wodociągowa - inwestycje ŁSI w 2022 r.

ŁSI

Łódzka Spółka Infrastrukturalna ogłosiła swoje plany inwestycyjne na rok 2022. Obejmują one... więcej