Przetargi, umowy i zlecenia ŁSI - wszystko przez internet

Video konferencje biznesowe, wykłady w sieci na różne tematy – wiele przedsiębiorców i grup społecznych przenosi swoją działalność do Internetu. Przykładem jest Łódzka Spółka Infrastrukturalna, która już od kilku lat prowadzi elektroniczne aukcje, podpisuje umowy on-line, dzięki czemu oszczędza nie tylko czas, ale i pieniądze.

Od 3 lat ŁSI korzysta z nowoczesnej, wielomodułowej platformy zakupowej eB2B. Na czym dokładnie polega korzystanie z takiej platformy? Każdy wykonawca, który chce nawiązać współpracę z ŁSI rejestruje się w platformie. Dzięki temu na bieżąco otrzymuje informacje o toczących się postępowaniach przetargowych i ma możliwość wziąć w nich udział.

Dodatkowo informacja o przetargu w ciągu 24 godzin trafia do ogólnopolskich baz przetargowych, takich jak Grupa Biznes Polska, która jest największą bazą przetargów i zleceń - na co dzień korzysta z niej 100 000 firm.

- To trochę wygląda jak social media służące do poznawania ludzi. Jedna i druga strona ma możliwość znalezienia i dotarcia do firmy, która jest w najdalszym zakątku Polski czy zagranicą, jeśli tylko potrzebuje takich usług, które ta oferuje – wyjaśnia Daniel Poręba z firmy eB2B.

- W rezultacie większość postępowań i zamówień, od momentu ogłoszenia zamówienia do podpisania umowy prowadzimy w 100% przez internet. Nie ma potrzeby spotykania się z wykonawcami, przesyłania do nas dokumentacji za pomocą poczty czy kurierów. To być może symboliczny wymiar, ale w ten sposób oszczędzamy również kilogramy papieru. Nasz nowoczesny, w pełni elektroniczny system zamówień bardzo ułatwia współpracę między spółką, a wykonawcami, zwłaszcza w tak trudnym okresie jak dzisiaj – mówi Tomasz Piotrowski – prezes ŁSI.

Platforma od 2017 roku posiada odpowiedni mechanizm szyfrujący otrzymane dokumenty od wykonawców. W obecnej sytuacji szalejącej pandemii koronawirusa postępowania przetargowe, jak również czynność otwarcia ofert, odbywają się w ŁSI w pełni elektronicznie.

- Dzięki temu, wykonawcy bez opuszczania swojego stanowiska pracy mogą zapoznać się on-line z odszyfrowanymi przez ŁSI ofertami bez konieczności osobistego stawienia się w siedzibie spółki. – informuje Daniel Poręba – przedstawiciel firmy eB2B.

Dlaczego korzystanie z platformy oszczędza nie tylko czas, ale i pieniądze? ŁSI dzięki narzędziom, jakie oferuje platforma organizuje aukcje, podczas których Spółka może zawalczyć o jeszcze niższą cenę zamówienia.

- Mamy taki przykład – ulicy Listopadowej. Tam firma, która wygrała przetarg pierwotnie złożyła ofertę na prawie 10 mln. Do aukcji zgłosiło się 8 wykonawców, którzy „bili się” o realizację tej inwestycji, „bili się” – obniżając cenę. Efekt jest taki, że firma która wygrała aukcję i podpisze z nami umowę wybuduje kanalizację w ulicach Listopadowej, Krzeptowskiego i Tadeusza za nieco ponad 5 mln. A więc prawie za  połowę ceny wyjściowej – wyjaśnia Tomasz Piotrowski.

Jednym  z ostatnich postępowań przetargowych przeprowadzonych w 100% przez internet jest przetarg na budowę kanalizacji sanitarnej w ulicy Kolumny. Umowa podpisana została 30 marca.

Zobacz również:

Rozpoczyna się budowa sieci kanalizacyjnej na łódzkim Wiskitnie

ŁSI

Bez szamb, za to z kanalizacją i nowym asfaltem. Łódzka Spółka Infrastrukturalna rozpoczyna budowę... więcej

Przebudowa ul. Obywatelskiej to największa z tegorocznych inwestycji w Planie dla Osiedli. (wizualizacja)

Łódź Buduje ul. Obywatelską

Tomasz Andrzejewski / ZIM

Cztery firmy chcą przebudować ul. Obywatelską. To największa z tegorocznych inwestycji w Planie dla... więcej

Miasto ogłosiło przetarg na wykonawcę modernizacji ul. Traktorowej. -  fot. Konrad Ciężki / UMŁ

Łódź Buduje ul. Traktorową

Tomasz Andrzejewski / ZIM

Nowe rondo, przystanki komunikacji miejskiej bliżej mieszkańców i nowy wodociąg. Ogłosiliśmy... więcej

Zysk wypracowany w 2019 r. przez ŁSI przeznaczony na inwestycje

Agnieszka Rutkowska / BRP

Ponad 13 mln zł – to zysk wypracowany przez Łódzką Spółkę Infrastrukturalną w 2019 roku. Niemal w... więcej

Zmienia się oblicze zabytkowej kamienicy przy ul. Zielonej 6. Mimo niecodziennych warunków wykonawca prac i konserwator pracują bez zmian.

Łódź buduje. Trwają intensywne prace przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / BRP

Zmienia się oblicze zabytkowej kamienicy przy ul. Zielonej 6. Mimo niecodziennych warunków wykonawca... więcej