Rewitalizacja Łodzi w szerokiej panoramie 360°. Dostęp do danych 3D

Na miejskim portalu rewitalizacji można oglądać pierwsze z ponad 1000 zdjęć – panoram pokazujących przestrzeń w perspektywie  360°. Przedstawiają one fragmenty miasta przed i po rewitalizacji. Dzięki nim można obserwować, jak zmienia się Łódź. Na stronie dostępne są również do pobrania modele 3D łódzkich budynków i mebli miejskich.

Panorama 360 - ul. Tuwima 46 -  mat. MPU
Panorama 360 - ul. Tuwima 46. Panorama do obejrzenia na stronie: https://rewitalizacja.uml.lodz.pl/dzialania/3-okolice-dworca-lodz-fabryczna-i-parku-moniuszki/tuwima-46/ , mat. MPU

Panoramy 360°

W nowej siedzibie Miejskiej Pracowni Urbanistycznej przy al. Kościuszki 19 zaprezentowano pierwsze efekty laserowego skanowania rewitalizowanych przestrzeni Łodzi na przykładzie kamienicy przy ul. Tuwima 46, gdzie mieści się obecnie m.in. Biblioteka Tuvim. Dokonane zmiany po przeprowadzeniu prac remontowych rzeczywiście robią wrażenie. Ciekawostką są również panoramy miejsc na razie niedostępnych, gdzie np. będą przebiegały przebicia między kwartałami albo zamknięte dziś budynki i podwórka oczekujące na rewitalizację.

- W ramach projektu dofinansowanego z środków unijnych MPU wykonuje zdjęcia–panoramy 360° przestrzeni miasta przed i po rewitalizacji. Powstało już ponad tysiąc takich panoram, a pierwsze z nich można oglądać na portalu rewitalizacji, gdzie będą publikowane kolejne zdjęcia – wyjaśnia Joanna Brzezińska z Biura Rewitalizacji i Mieszkalnictwa UMŁ.

Panoramy przedstawiają budynki, ulice, parki i pasaże przeznaczone do remontu w ramach rewitalizacji. Dzięki zastosowanej technologii zdjęcie umożliwia obejrzenie wybranej przestrzeni w obrocie 360°. Za pomocą powstałych panoram można obserwować zmiany, jakie zachodzą w naszym mieście, a także zebrać materiał porównawczy do badań czy udokumentować obraz dawnej Łodzi.

Dane 3D

Na portalu rewitalizacja.uml.lodz.pl jest również dostępna mapa cyfrowa rewitalizowanych obszarów wielkomiejskich, z której można pobrać modele 3D powstałe w ramach projektu. Są to zarówno budynki, drzewa, jak i zestaw łódzkich mebli miejskich. Modele 3D są dostępne dla każdego. Mogą znacząco ułatwić przygotowywanie projektów architektonicznych i urbanistycznych oraz inwestycji w Łodzi, a także wspomóc prace naukowe i badawcze.

Zobacz również:

Prace przy renowacji zabytkowych sztukaterii -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Sztukaterie z zabytkowej kamienicy przy ul. Zielonej 6 odzyskają dawny blask

Agnieszka Rutkowska / BRP

Kolejny etap prac w kamienicy przy ul. Zielonej 6. Odnalezione sztukaterie powędrowały do pracowni... więcej

ul. Tomaszowska

Kanalizacja na Wiskitnie. Prace na Tomaszowskiej i Kolumny

BRP

Zakończyły się prace podziemne, związane z budową kanalizacji i modernizacją wodociągu na ul.... więcej

Ul. Traktorowa przed remontem. -  fot. Konrad Ciężki / UMŁ

Łódź buduje ul. Traktorową

Tomasz Andrzejewski / ZIM

Osiem firm złożyło oferty w przetargu na przebudowę ul. Traktorowej. Najlepszą ofertę wybierzemy w... więcej

 -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Kończymy przebudowę wodociągu na ul. Sienkiewicza

Aleksandra Hac / BRP

Z końcem czerwca, 3 miesiące przed planowanym terminem, zakończy się modernizacja wodociągu na ul.... więcej

Trwa pierwszy etap kanalizowania osiedla Helenówek między innymi w ulicach Okulickiego czy Podleśnej. -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Kanalizacja na Helenówku - wkrótce rusza II etap prac

Agnieszka Rutkowska / BRP

W drugiej połowie czerwca rozpoczną się prace w ramach drugiego etapu kanalizowania osiedla... więcej