Ruch na Julianowie będzie uspokojony

Realizacja projektu uspokojenie ruchu na Julianowie w 2021 roku.

- Po spotkaniach mieszkańców osiedla Julianów z Panią Prezydent Hanną Zdanowską w 2018 roku, Zarząd Dróg i Transportu we współpracy z Politechniką Krakowską wykonał opracowanie koncepcyjne dla uspokojenia ruchu i poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na Julianowie – poinformowała Monika Malinowska-Olszowy, radna Rady Miejskiej.

- Pragniemy także dostosować lokalny układ dróg do aktualnych potrzeb mieszkańców na obszarze osiedla Julianów. Koncepcja uspokojenia ruchu powstała w oparciu o problemy analizowane podczas inwentaryzacji terenu, konsultacji społecznych i na podstawie badań natężeń ruchu na wlotach do osiedla.

Projekt uspokojenie ruchu na Julianowie został wpisany do budżetu miasta na rok 2021.  Zarezerwowano na niego 450 tys. zł. Tego przedsięwzięcia nie byłoby, gdyby nie grupa wspaniałych mieszkańców tego osiedla. Politechnika Krakowska przygotowała różne warianty dotyczące uspokojenia ruchu – dodała radna Monika Malinowska-Olszowy.

 

- Rolą radnych Rady Miejskiej jest słuchanie mieszkańców i dostrzeganie ich potrzeb – powiedział Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej.

- Często są to sprawy błahe z punktu widzenia miasta, ale równocześnie kluczowe dla mieszkańców, ponieważ podnoszą ich jakość życia na danym osiedlu i zwiększają identyfikację z daną społecznością lokalną.

Stworzono dwie podstawowe koncepcje (warianty: W2 i W3), a także wariant W1, będący wariantem powstałym na bazie uwag, które mieszkańcy zgłosili podczas konsultacji społecznych. Wariant W1 zakłada uspokojenie ruchu poprzez zredukowanie prędkości poruszających się pojazdów. Zaproponowano wprowadzenie strefy Tempo 30 na całym obszarze oraz skrzyżowania równorzędne – dodał przewodniczący Marcin Gołaszewski.

 

- Wariant W2 skupia się na ograniczeniu ruchu tranzytowego oraz zmniejszeniu prędkości przy szkołach, przedszkolu oraz szpitalu – powiedział Michał Olejniczak, radny Rady Miejskiej.

- Głównym zastosowanym narzędziem jest przerwanie tras ruchu tranzytowego oraz wprowadzenie ulic jednokierunkowych. Idea wariantu W3 polega na wprowadzeniu infrastrukturalnych urządzeń uspokojenia ruchu, w celu fizycznego uniemożliwienia szybkiej jazdy – dodał radny Michał Olejniczak.

 

- Cieszymy się, że nasze marzenie o uspokojeniu ruchu na osiedlu wreszcie się spełni – podsumował przedstawiciel Społecznego Komitetu Ochrony Julianowa.  

Zobacz również:

Podsumowanie prac ŁSI. Helenówek -  fot. Archiwum UMŁ

Inwestycje Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej w 2020 roku

Agnieszka Rutkowska / BRP

W 2020 roku Łódzka Spółka Infrastrukturalna zrealizowała inwestycje na ponad 8 kilometrach... więcej

Ulica Zarzewska przed przebudową -  fot. Konrad Ciężki / UMŁ

Plan dla Osiedli. Zaczynamy drugi etap remontu ulicy Zarzewskiej

Wojciech Markiewicz / BRP

Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi podpisał umowę na realizację drugiego etapu przebudowy ulicy... więcej

Prace budowlane w kamienicy ul. Zielonej -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Zielona 6 – najbardziej zielony adres w mieście – nie tylko z nazwy

Agnieszka Rutkowska / BRP

Już od najbliższego poniedziałku (28 września) mogą zgłaszać się chętni na wynajem lokali przy... więcej

Odcinek ul. Pomorskiej przeznaczony do remontu

Wymieniamy asfalt na Pomorskiej

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Rozpoczęły się prace przy remoncie ul. Pomorskiej w Nowosolnej. Nowy asfalt to wniosek mieszkańców w... więcej

Prace przy renowacji zabytkowych sztukaterii -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Sztukaterie z zabytkowej kamienicy przy ul. Zielonej 6 odzyskają dawny blask

Agnieszka Rutkowska / BRP

Kolejny etap prac w kamienicy przy ul. Zielonej 6. Odnalezione sztukaterie powędrowały do pracowni... więcej