Łódzka Spółka Infrastrukturalna

Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Inauguracja kampanii "Pomóż mi znaleźć drogę do domu"

Na pozór nic się nie dzieje. Starsza osoba – zdezorientowana, być może ubrana niestosownie do pogody i okoliczności niespokojnie idzie ulicą. To może być ktoś z chorobą otępienną, kto potrzebuje naszej pomocy, bo nie wie jak wrócić do domu – mówią specjaliści Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego. Wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Łodzi, łódzką Strażą Miejską i łódzką Policją w Światowy Dzień Choroby Alzheimera (21 września) rozpoczynają akcję „Pomóż mi znaleźć drogę do domu”.

 -  fot. UMŁ

Chorobą Alzheimera może być dotkniętych nawet pół miliona osób w Polsce. Ile dokładnie? Nie wiadomo, bo precyzyjnych statystyk brak. W Łodzi z powodu chorób otępiennych może cierpieć nawet 30 tysięcy osób, z czego około 18 tysięcy na Alzheimera.

– Działamy od ponad ćwierć wieku, ale chyba nigdy nie byliśmy potrzebni tak bardzo jak teraz, gdy mocno zmienia się struktura społeczeństwa starzejącego się i rośnie liczba osób z chorobami otępiennymi – mówi Maja Maciaszczyk, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy, założonego przez Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie. – Zbyt często też słyszymy o przypadkach zaginięć osób z chorobą otępienną. Wychodzą z domu i już nie potrafią do niego wrócić, potrzebują pomocy ludzi, którzy zechcą je zauważyć i pomóc – tłumaczy i podkreśla, że właśnie stąd pomysł na akcję „Pomóż mi znaleźć drogę do domu”. W kampanię zorganizowaną przez ŁTA pod honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi – Hanny Zdanowskiej, włączył się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi oraz Straż Miejska i Policja. Ich specjaliści wspólnie opracowali ulotkę „Pomóż mi znaleźć drogę do domu”, która trafi do 17 Punktów Pracy Socjalnej funkcjonujących w ramach MOPS, do bibliotek, jednostek Urzędu Miasta Łodzi, straży i policji oraz szpitali. W wersji elektronicznej zostanie też wysłana do każdego pracownika łódzkiego MOPS, a także do konsorcjum, które jest wykonawcą usług opiekuńczych na terenie Łodzi.

– Planujemy też szkolenia dla pracowników socjalnych, którzy mają na co dzień bezpośredni kontakt z wieloma łodzianami. Będziemy zwracać uwagę na to, jak rozpoznawać symptomy otępienia oraz choroby Alzheimera – zapowiada Piotr Kowalski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. programów społecznych i osób z niepełnosprawnościami. – A już teraz jesteśmy otwarci i czekamy na sygnały od sąsiadów, rodziny, znajomych osób starszych wymagających wsparcia i pomocy w codziennych obowiązkach, takich jak przygotowywanie i podawanie jedzenia, zakupy, pranie, prasowanie, towarzyszenie podczas wizyt u lekarza czy wykupywanie leków w aptece – mówi. Zgłaszać się można do trzech Wydziałów Pracy Środowiskowej działających na terenie Łodzi w ramach MOPS, a także do 17 Punktów Pracy Socjalnej. Adresy wszystkich wydziałów oraz wszystkich Punktów Pracy Socjalnej można znaleźć na stronie internetowej: www.mops.lodz.pl.

W ramach kampanii powstał również film zarejestrowany z ukrytej kamery na ulicach Łodzi. W rolę osoby z chorobą otępienną wcieliła się Teresa Makarska-Siwicka, aktorka przez lata związana z Teatrem Nowym im. K. Dejmka w Łodzi, obecnie z Teatrem Małym w Manufakturze.

– Byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni tym, jak wiele osób z troską zareagowało na tę nietypową sytuację. Przechodnie zatrzymywali się, byli gotowi dzwonić po pomoc  – opowiada Jan Caban, twórca filmu, z agencji Sweet Jesus!, która pro bono włączyła się do kampanii. Filmowy eksperyment prześledzić można między innymi na stronie internetowej ŁTA (www.alzheimer-lodz.pl).

Choroba Alzheimera to zwyrodnieniowa, postępująca choroba mózgu o nieznanej etiologii. Jest nieuleczalna, ale można łagodzić jej objawy i spowalniać rozwój. Chorym odbiera pamięć i zdolność samodzielnego funkcjonowania, ich opiekunów często zamyka w domu i czyni bezsilnymi wobec utraty kontaktu z bliską osobą. Zadaniem Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego jest więc nie tylko propagowanie wiedzy na temat choroby, terapia w chorobach otępiennych czy pomoc osobom chorującym, ale również ich opiekunom. Na co dzień ŁTA podpowiada, jak sobie radzić, gdzie szukać pomocy. Prowadzi badania przesiewowe i organizuje grupy wsparcia dla opiekunów, połączone z warsztatami terapii zajęciowej dla ich podopiecznych.

Opracowuje też i wydaje podręczniki z zestawami ćwiczeń, które pomagają w codziennej pracy z chorymi, dzięki czemu postęp choroby można nieco spowolnić. W ramach kampanii kilkadziesiąt tego typu podręczników przekazanych zostało do wspierającej akcję Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

Zobacz również:

Ulica Kolumny z nową nawierzchnią

Agnieszka Rutkowska / BRP

Kończą się prace Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej na ulicy Kolumny. Trwa wylewanie asfaltu. Koszt... więcej

Zielona 6 - prace remontowe -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Łódź rewitalizacja. Rozpoczęło się malowanie zabytkowych sztukaterii w kamienicy na ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / BRP

W kamienicy przy ul. Zielonej 6 sukcesywnie odrestaurowywane są polichromie i trwa montaż... więcej

Zielona 6

Znikają rusztowania z odnawianej kamienicy przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Od kilku dni można podziwiać piękno kamienicy przy Zielonej 6. Część tej niezwykłej elewacji jest... więcej

Prace na ulicy Drewnowskiej

Trwają intensywne prace na terenie całej Łodzi – Łódzka Spółka Infrastrukturalna kładzie sieć wodno-kanalizacyjną

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Łódzka Spółka Infrastrukturalna prowadzi intensywne prace w całej Łodzi. Jeszcze przed wakacjami... więcej

Ulica Traktorowa

Łódź Buduje. Osiem firm chce przebudować ulicę Traktorową

Małgorzata Loeffler / ZIM

Ostatnie tygodnie obfitują w otwarcia ofert na realizację kluczowych miejskich inwestycji w Łodzi.... więcej