Łódzka Spółka Infrastrukturalna

W zabytkowej fabryce przy Tuwima powstaje nowa siedziba Biura Aktywności Miejskiej

W zabytkowej fabryce przy ul. Tuwima 10 trwają intensywne prace wykończeniowe, czyli jak powstaje nowa siedziba Biura Aktywności Miejskiej. Kiedy BAM zacznie swoją działalność i jakie nowe propozycje czekają na mieszkańców Łodzi?

Przebudowa dawnej fabryki przyborów tkackich i maszyn Wagnera przy ul. Tuwima 10 dobiega końca. Fabryka wraz z jej oryginalnym, dziewiętnastowiecznym kominem została całkowicie przebudowana z zachowaniem industrialnego charakteru. Gotowa jest już ponadstuletnia ceglana elewacja, a od strony północnej nadbudowano kondygnację z przeszkleniem, dodającym budynkowi lekkości.

– Część budynku posiadać będzie funkcję administracyjno-biurową. Jednak cenniejsza jest dla nas przestrzeń wspólna przeznaczona na budowanie współpracy z łodzianami i łodziankami. Podkreślamy, że Fabryka Aktywności Miejskiej to miejsce, w którym będą odbywały się konsultacje społeczne, warsztaty, konferencje, spotkania z organizacjami pozarządowymi, rzecznikiem ds. seniorów czy pełnomocnikami prezydenta miasta Łodzi. Podpowiemy jak zrealizować inicjatywę lokalną, przybliżymy tematykę budżetu obywatelskiego. Zapraszamy do współpracy mieszkańców z ideami, pomysłami, społecznych aktywistów, przedstawicieli grup sąsiedzkich – mówi Katarzyna Dyzio, dyrektor Biura Aktywności Miejskiej UMŁ.

– Fabryka Aktywności Miejskiej to miejsce edukacji o mieście i jego dziedzictwie. Ważnym uczestnikiem i adresatem naszych działań będą zarówno seniorzy, jak i młodzież, z którą będziemy się spotykać na warsztatach z edukacji samorządowej oraz edukacji obywatelskiej. W ramach interdyscyplinarnego miejskiego programu społecznego, wyznaczymy kierunki polityki młodzieżowej Łodzi. Bieżąca współpraca i organizacja wydarzeń podejmowana będzie także z Młodzieżową Radą Miejską. Fabryka Aktywności Miejskiej, czyli nasze łódzkie laboratorium wspólnego tworzenia miasta, budowane będzie w oparciu o aktywne uczestnictwo mieszkanek i mieszkańców. To łodzianki i łodzianie są absolutnie kluczowym elementem rozwoju Łodzi – dodaje dyrektor Katarzyna Dyzio.

Przestrzenie wspólne dostępne dla mieszkańców zostaną wyposażone m.in. w komfortowe meble, ekrany projekcyjne, a nawet aneksy kuchenne. Dodatkowo sala spotkań i sala konferencyjna wyposażone będą w klimatyzację.

– Dobiegają końca trwające od lutego 2020 r. prace remontowe w zabytkowej fabryce przyborów tkackich i maszyn Henryka Wagnera przy ul. Tuwima 10. Fabryka wraz z jej oryginalnym, dziewiętnastowiecznym kominem została całkowicie przebudowana z zachowaniem jej industrialnego charakteru. Odnowiono ponad stuletnią elewację wydobywając spod tynku jej oryginalne cegły. Od strony północnej nadbudowano również kondygnację z przeszkleniem dodającym jej naturalnego światła i lekkości. Budynek przy ulicy Tuwim 10 będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – przemieszczanie się między piętrami ułatwi nowoczesna winda. Zmianie ulegnie również otocznie budynku. Wokół zabytkowej fabryki dopracowywane jest zielone i ogólnodostępne podwórze z drzewami i niską roślinnością. Stojaki rowerowe, ławki oraz kosze na śmieci będą dopełnieniem miejsca chwilowego odpoczynku – mówi Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich.

Wartość projektu to blisko 13,5 mln zł.

* * *

Fabryka maszyn i przyborów tkackich Henryka Wagnera powstała w 1881 roku na miejscu małej fabryki wyrobów bawełnianych, założonej w 1853 roku przez Jana Wagnera (ojca). W okresie międzywojennym należała do Teodory Ordyńskiej, Rozamundy Wagnerowej oraz Tadeusza Ordyńskiego - wszyscy byli spadkobiercami twórcy firmy. Po 1945 roku upaństwowiony zakład produkował części do maszyn włókienniczych, później przystosowano jego wnętrza na potrzeby handlu i usług. Do dzisiaj na terenie fabryki zachował się oryginalny, niewielki komin z 1881 roku. Niski komin o rzadko spotykanym dziś kwadratowym przekroju został wyremontowany w 2004 r., dodano stalowe obejmy, narożniki i daszek.


Projekt pn. "Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Moniuszki 3, 5 i Tuwima 10 (Program Nowe Centrum Łodzi)" realizowany jest w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Zobacz również:

Ulica Kolumny z nową nawierzchnią

Agnieszka Rutkowska / BRP

Kończą się prace Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej na ulicy Kolumny. Trwa wylewanie asfaltu. Koszt... więcej

Zielona 6 - prace remontowe -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Łódź rewitalizacja. Rozpoczęło się malowanie zabytkowych sztukaterii w kamienicy na ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / BRP

W kamienicy przy ul. Zielonej 6 sukcesywnie odrestaurowywane są polichromie i trwa montaż... więcej

Zielona 6

Znikają rusztowania z odnawianej kamienicy przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Od kilku dni można podziwiać piękno kamienicy przy Zielonej 6. Część tej niezwykłej elewacji jest... więcej

Prace na ulicy Drewnowskiej

Trwają intensywne prace na terenie całej Łodzi – Łódzka Spółka Infrastrukturalna kładzie sieć wodno-kanalizacyjną

Agnieszka Rutkowska / UMŁ

Łódzka Spółka Infrastrukturalna prowadzi intensywne prace w całej Łodzi. Jeszcze przed wakacjami... więcej

Ulica Traktorowa

Łódź Buduje. Osiem firm chce przebudować ulicę Traktorową

Małgorzata Loeffler / ZIM

Ostatnie tygodnie obfitują w otwarcia ofert na realizację kluczowych miejskich inwestycji w Łodzi.... więcej