Północna 1/3 – Kamienica Szykiera

HISTORIA

Ulica powstała ok. 1823 r. wraz z wyznaczeniem osiedla  Nowe Miasto. Osiedle zaprojektowane zostało na bazie kwadratu z rynkiem (dzisiejszy Plac Wolności)na którym krzyżowały się prostopadle ulic . Kontur osiedla ograniczały ulice: Zachodnia, Północna, Wschodnia i Południowa.

Narożna, neorenesansowa kamienica przy ul. Północnej1\Nowomiejskiej zbudowana została w latach 1896-1901 na zlecenie małżeństwa Ezre i Sury Szykier.

Kamienicę zaprojektował architekt Piotr Brukalski. Po kilku latach budynek został rozbudowany. Małżonkowie  Szykier byli jego właścicielami do 1939 r.

Budynek był przede wszystkim budynkiem mieszkalnym. Mieszkańcami byli w większej części Żydzi.   Jedynie na  parterze mieściły się sklepy i pracownie. I tak był tu sklep z wyrobami pończoszniczymi i rękawiczkami firmy „Estonia”, który prowadził Chaim Szycki. W pomieszczeniach parterowych od strony ul. Północnej w sklepie Salomona  Altmana  handlowano artykułami papierniczymi.

W piwnicach jednej z oficyn uruchomiono rozlewnię piwa.

Na południowej ścianie, w podwórku znajdowało się malowidło, które zostało zdjęte i po pracach konserwatorskich udostępnione publiczności w Pałacu Poznańskiego.

Ulica swój nazwę zmieniła tylko raz, w czasie wojny  nazywała się Nordstrasse.

OBECNIE

W trakcie remontu odkryto piwnice o gotyckich sklepieniach. Powierzchnia piwnic to ok. 500 m kw. Przypuszcza się, że były tu przechowywane beczki ze śledziami, którymi handlowano na targu, usytuowanym na terenie dzisiejszego parku (stąd nazwa potoczna parku Park Śledzia).

Wyremontowana kamienica zlokalizowana jest w idealnym do zamieszkania punkcie, naprzeciw jednego z najstarszych parków łódzkich -  Parku Staromiejskiego, w pobliżu Centrum Manufaktura, Placu Wolności i ul. Piotrkowskiej, a jednocześnie blisko największych arterii komunikacyjnych miasta  oraz niedaleko planowanego przystanku podziemnej kolei łączącej Dworzec Łódź Fabryczna z Łodzią Kaliską.    

W kamienicy  znajduje się 8  przestronnych, widnych, świeżo wyremontowanych lokali mieszkalnych   oraz lokale użytkowe w których funkcjonuje kawiarnia SZYKIER Coffee & Bistro,  salon kosmetyczny, zakład fryzjerski, sklep MADAKE.

Trwa także przystosowanie największego lokalu użytkowego dla potrzeb NZOZ LEDAN, który zlokalizuje tam przychodnię lekarską.